Testovaní: 76 pacientov so zápalom pľúc spôsobeným koronou
Antimalarikum hydroxychlorochín: 76 pacientov
Antibiotikum azitromycín: 76 pacientov
Vitamín D dostávalo: 50 pacientov
Skončili na JIS: 1 pacient
Zahynuli: 0
Vitamín D nedostávalo: 26 pacientov
Skončili na JIS: 13 pacienti
Zahynuli: 2
Telo si ho vyrába samo
Vitamín D si naše telo dokáže vytvárať samo ako jediný vitamín. Potrebuje na to však dostatočnú dávku slnečného žiarenia. Pomáha aj vhodná strava, ako napr. rybí olej, morské ryby, vajíčka, huby, maslo a syry.
Pozor na predávkovanie
Vitamín D patrí k tým, ktoré sa rozpúšťajú v tukoch. Dá sa ním teda predávkovať, a tak by ste to s dopĺňaním rozhodne nemali preháňať, radšej to konzultujte s lekárom. Symptómy predávkovania sú napríklad únava, nervozita, nechutenstvo aj vracanie. Obvykle sa objavujú až po 1 – 3 mesiacoch. Nadbytok vitamínu D môže viesť napríklad k poškodeniu steny krvných ciev, srdcového tkaniva, pľúc a obličiek.
Koľko vitamínu D je už veľa?
Deti – viac ako 25 mikrogramov (t. j. 1 000 IU jednotiek denne)
Dospelí – viac ako 50 mikrogramov, (t. j. 2 000 IU jednotiek denne)
Či ho máte dostatok, zistí lekár
Etela Janeková, všeobecná lekárka
- Vyšetrenie na vitamín D môže dať urobiť aj všeobecný lekár u pacienta so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a Union poisťovňou. Tretia zdravotná poisťovňa to nehradí, pacient si to však môže dať urobiť ako samoplatca. U špecialistu hradia vyšetrenie všetky tri poisťovne. Vyšetrenie je dobré urobiť v rámci preventívnej prehliadky alebo iného vyšetrenia. Nie iba tak, že si niekto povie, aby mu zistili, či má dostatok déčka. Odporúčam počkať do preventívnej prehliadky. Dovtedy si vitamín môžete kúpiť v lekárni. Keď má niekto nízku hladinu vitamínu D, tak trvá rok až dva, kým sa upraví hodnota do normálu.
Aj bez predpisu
Vladimíra Gromová, Lekáreň Centrum Stupava
- Možnosti sú kvapky alebo kapsuly, niektoré firmy vyrábajú aj sprej, ktorý sa strieka pod jazyk jedenkrát do týždňa. Vitamín D sa vstrebáva a zostáva v tele, takže si možno dať aj nárazovú dávku napríklad raz do týždňa. Existujú produkty bez lekárskeho predpisu, ale aj také, ktoré môže predpísať len lekár. Recept môže vydať aj praktický lekár či pediater. Tým, že sa vitamín D kumuluje v organizme, sa ním možno predávkovať. Je dôležité dávať pozor na dodržanie maximálnej dávky.