Nebolo to síce takou veľkou senzáciou ako v roku 1968, keď sem prišlo toľko ľudí, že organizátori museli zalarmovať armádu, ale mnohí Bratislavčania sa potešili.
Na prvom poschodí, kde sa v minulosti predávalo oblečenie a obuv, sa teraz nachádza food court, kde až 14 prevádzok ponúka širokú paletu chutí. Okrem toho sú v priestore, z ktorého dýcha umenie.
Nový interiér gastrozóny v obchodnom dome na Kamennom námestí sa nenásilne spája s unikátnou interiérovou časťou Street Art Gallery, ktorá osloví hneď pri vstupe z terasy. Priestor totiž zdobia veľkoformátové diela domácich i zahraničných street art umelcov.
„Obchodný dom Prior Bratislava sa stane prvým obchodným domom v strednej Európe, ktorý bude súčasne aj galériou street artu, čím bude unikátny,“ prezradil majiteľ George Trabelssie s tým, že myšlienka vrátiť sa k pôvodnému názvu prišla po tom, čo si uvedomil, že pôvodný Prior nebol ničím, čo by prekážalo obyvateľom.
„Chceli sme oživiť to, čo bolo v tej dobe výnimočné a dúfame, že rovnaký úspech bude mať Prior aj v budúcnosti,“ doplnil. Keď návštevníci vojdú do obchodného domu z terasy, uvidia výstavu s artefaktami z pôvodného Prioru. Ako podotkol Trabelssie, ich snahou je vytvoriť priestor hodný histórie i budúcnosti moderného európskeho mesta. „Nešli sme do toho tak, aby to bolo pre horných desaťtisíc, ale pre bežných Bratislavčanov a návštevníkov mesta presne tak, ako kedysi,“ dodal podnikateľ.
Zároveň vysvetlil, že aj jednotlivé prevádzky budú zodpovedať tomu, aby si návštevníci našli všetky tovary a služby každodennej potreby. A to všetko je spojené s umením. „V interiéri sa nachádza veľa stĺpov, ktoré využívame ako základné médium pre umelcov. Vzniká tak pestrá galéria street artu, ktorá potiahne naše aktivity z námestia aj do interiéru. Pozvali sme domácich aj zahraničných umelcov, bude to pestré, nechajte sa prekvapiť,“ uviedol umelecký riaditeľ Street Art festivalu Renaud Devaliere.
Obrovský záujem
Bratislavský Prior, ktorý bol prvý zo siete týchto obchodov v bývalom Československu, otvorili 20. novembra 1968 o šiestej ráno. Nápor ľudí bol obrovský, vtedy ho navštívilo vyše 40-tisíc ľudí. Vchod musela dokonca strážiť armáda. „Ja dúfam, že nový Prior navštívi denne ešte viac ľudí, veď je v hlavnom meste,“ dúfa Trabelssie.
Rodení Bratislavčania i tí, čo v Bratislave pobudli počas študentských rokov, si svoje schôdzky dohovárali v centre mesta „pod hodinami“ so zvonkohrou. „Bol senzáciou, bol veľký, predával sa v ňom takmer všetok tovar. Ľudia po prvýkrát videli a vyskúšali eskalátory,“ uzatvára Trabelssie.