Pre TASR to potvrdil konateľ spoločnosti Krka Slovensko Marjan Vrbnjak s tým, že predpokladaný termín ukončenia všetkých potrebných procesov je najneskôr január/február 2021.
Ozrejmil, že liek je už v súčasnosti na slovenskom trhu. "Práve je v procese schvaľovania pridania indikácie na liečbu COVID-19. Po schválení zmeny členskými štátmi a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv bude táto liečba oficiálne dostupná aj pre slovenských pacientov," povedal Vrbnjak. EMA odporučila užívanie liečiva dexametazón u dospelých a dospievajúcich od 12 rokov, ktorí potrebujú podpornú liečbu kyslíkom. Liečivo sa môže užívať orálne alebo podávať infúziou. Nové použitie dexametazónu musí ešte schváliť Európska komisia, ktorá sa pri svojich rozhodnutiach obvykle riadi odporúčaniami liekovej agentúry.
Britskí výskumníci v júni zverejnili dôkazy, že dexametazón znižuje úmrtnosť vážne chorých hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 o tretinu v porovnaní s bežnou liečbou alebo placebom. Krátko nato vláda Spojeného kráľovstva schválila jeho používanie v nemocniciach. Skúsenosti s liečbou majú aj slovenskí lekári. Dobré výsledky zaznamenali na Klinike infektológie v Univerzitnej nemocnici Bratislava, kde bolo hospitalizovaných aj vyliečených najviac pacientov s COVID-19 na Slovensku počas prvej vlny pandémie.
"Dexametazón je kortikosteroidné liečivo, ktoré je v EÚ i na Slovensku dostupné vo viacerých liekoch a používa sa už niekoľko desaťročí," vysvetlil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Je určený na liečbu rôznych zápalových ochorení a na zníženie imunitnej odpovede pri liečbe alergií a autoimunitných ochorení. Používa sa tiež spolu s inými liekmi pri onkologických ochoreniach a na prevenciu vracania. "Dexametazón sa začal skúmať ako potenciálna liečba u pacientov s COVID-19 kvôli jeho schopnosti znižovať zápalovú reakciu, ktorá zohráva dôležitú úlohu v celom procese ochorenia najmä u niektorých hospitalizovaných pacientov," vysvetlil ŠÚKL.