Taký je cieľ tímu Pavla Babála z Lekárskej fakulty (LF) Univerzity Komenského (UK). TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.
Popri tomto projekte schválila Agentúra pre podporu výskumu a vývoja (APPV) univerzite ďalšie štyri projekty zamerané na problematiku pandémie nového koronavírusu. "Keďže pandémia pokračuje a hrozí, že vakcína nebude prijatá veľkou časťou spoločnosti, je nutné skúmať patogenézu COVID-19 a hľadať možnosti terapeutickej intervencie," hovorí Peter Celec. Jeho tím bude okrem iného analyzovať, prečo vysoký vek je, ale farmakologické potlačenie imunitného systému alebo tehotenstvo nie je rizikovým faktorom ochorenia COVID-19.
Ďalší projekt bude skúmať šírenie nového koronavírusu v spoločných domácnostiach a uzavretých ohniskách šírenia. "Populácia, ktorá sa nemieša so širšou komunitou, poskytuje strategické možnosti pre charakteristiku vzorov šírenia vírusu," ozrejmila Alexandra Bražinová s tým, že jej ambíciou je určiť parametre šírenia nákazy unikátne pre slovenskú populáciu.
Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK sa bude zaoberať dôverou Slovákov voči opatreniam súvisiacim s ochorením COVID-19. Taktiež aj podmienkami, za akých sa môže Slovensko zotaviť z krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu.
Okrem toho sa bude univerzita podľa hovorkyne ako spoluriešiteľ podieľať na ďalších piatich projektoch základného výskumu a štyroch projektoch aplikovaného výskumu.