Leonarda Da Vinci síce azda najviac preslávili veľdiela Mona Lisa či Posledná večera, no okrem maľovania bol aj vizionárom a talentovaným konštruktérom, ktorý má na konte dlhý zoznam vynálezov fascinujúcich milióny ľudí. Časťou jeho tvorby sa môžu prvýkrát pokochať aj v synagóge v Lučenci. Návštevníkom predstavujú 40 replík strojov vyrobených podľa jeho skíc. Výstava poukazuje na všestrannosť umeleckého génia, ktorý už v 15. storočí navrhol tank, padák či helikoptéru.
„Výstavu tvoria presné kópie modelov vyrobených kvalifikovanými talianskymi majstrami podľa pôvodných Leonardových návrhov,“ uviedla kunsthistorička z LUKUS-u Andrea Moravčíková. Po Terakotovej armáde prichádza do Lučenca ďalšia zaujímavá expozícia s názvom Stroje Leonarda da Vinciho. Poukazuje na všestrannosť umeleckého génia, ktorý už v 15. storočí navrhol tank, padák či helikoptéru. „Výstavu tvoria presné kópie modelov vyrobených kvalifikovanými talianskymi majstrami podľa pôvodných Leonardových návrhov,“ uviedla kunsthistorička z LUKUS-u Andrea Moravčíková.
„Leonardo da Vinci je pojem, o ktorom často čítame a počujeme. Mnohí sme neboli vo svete obdivovať jeho diela a myšlienky. Preto je výborné, že Lučenčanom a všetkým ostatným návštevníkom ponúkame možnosť vidieť jeho diela práve tu u nás, v synagóge,“ dodala primátorka Alexandra Pivková. Da Vinci sa stal prvým futuristom. Vo svojich vedeckých bádaniach často využíval technológie, ktorými predbehol dobu a naplno sa začali využívať až o niekoľko storočí neskôr. Skúmania vodného tlaku, fenoménu trenia, dráhy výstrelu sú len časťou toho, čomu venoval čas, a na výstave sa dá obdivovať všeličo...
Leonardo Da Vinci
- (* 15. apríl 1452, Vinci, Taliansko – † 2. máj 1519, zámok Clos Lucé, Amboise, Francúzsko)
Talian sa preslávil ako renesančný architekt, hudobník, vynálezca, sochár a maliar. Bol nemanželským synom Piera da Vinci, mladého právnika, a Cateriny, pravdepodobne sedliackeho dievčaťa. Možno pôsobivejšie než jeho umelecká tvorba sú jeho vedecké a konštrukčné štúdie zaznamenané v denníkoch, ktoré obsahujú asi 6 000 strán poznámok a kresieb, a v ktorých sa prelína veda a umenie.
Bol ľavák a počas celého života používal zrkadlové písanie, asi preto, že je ľahšie písacie brko ťahať ako tlačiť; použitím zrkadlového písania môžu ľavorukí pisatelia pero ťahať sprava doľava. Zápisky ostali záhadné a nezrozumiteľné až do 19. storočia a nemali vplyv na vývoj vedy a techniky. V januári 2005 bádatelia objavili tajné laboratórium, ktoré Leonardo používal na štúdium lietania a pri iných priekopníckych a vedeckých prácach.