Mladí ľudia by sa mali spamätať
- Už počas prvej vlny sme hovorili, že druhá vlna bude oveľa silnejšia, a to sa aj napĺňa. Po skončení prvej vlny bolo Slovensko bezpečnou krajinou takmer bez koronavírusu. Bolo to vďaka rýchlym a razantným opatreniam a najmä vďaka zodpovednému správaniu obyvateľov. Ľudia však cez leto cestovali, k nám prišli ľudia zo zahraničia, tak sa k nám vírus opäť zavliekol a ľahostajným správaním sa roznáša ďalej.
Pozitívne však je, že vo vyšších vekových skupinách je pomerne nízka chorobnosť, a to svedčí o tom, že starší ohrození obyvatelia vnímajú riziko ochorenia. Mladí ľudia nepovažujú ochorenie za vážne. U nich väčšinou prebieha pomerne ľahko, ale môže zanechávať trvalé následky, čo si neuvedomujú a neuvedomujú si ani riziko, že môžu nákazu preniesť na starších ľudí, čiže aj svojich starých rodičov. Bolo by dobré, aby sa spamätali a začali zachovávať všetky opatrenia, ktoré zabránia prenosu infekcie. Treba poctivo nosiť rúška, dodržiavať rozostupy a nezúčastňovať sa na hromadných podujatiach, na ktorých sa môžeme nakaziť.
Nepokazili sme si to my, ale Matovič
Richard Kollár, matematik, ktorý sa venuje skúmaniu šírenia koronavírusu
Kto za to môže? Mikas, ktorý aj premiéra dlhodobo ubezpečoval, že všetko je v pohode, absolútne netušil, kam sa rútime (a zrejme pôjde aj prvý dole), Lovásik ktorý komplikuje akékoľvek rozumné postupy v zabezpečovaní testovania, Marek Krajčí, ktorému celé mesiace neprišlo čudné, že zamestnanci hygieny, na ktorých to stojí, zarábajú menej ako upratovačky, či Igor Matovič, ktorému sa Mikasove „keci“ dobre počúvali a nemusel celé leto nič v tomto ohľade robiť. Povedzme si to naozaj otvorene - oni nám to pokazili. A to už radšej nejdem ani písať o tom, ako to bolo s nákupom testovacích súprav, kde kľúčové bratislavské pracovisko bolo odkázané na dary.