Revízna lekára Beata Havelková pri každodennej práci spoznáva stovky prípadov, keď si pacienti sami vyčítajú, že na vlastné zdravie si nenašli čas a za lekárom šli neskoro.
Aký je postoj Slovákov k preventívnym prehliadkam?
- Zabúdame na ne a podceňujeme ich význam. Až takmer 10 % Slovákov na preventívne prehliadky nechodí vôbec a 5 % si nespomína, kedy na nejakej boli naposledy. Pravidelne chodíme ku kaderníčke, nájdeme si čas na posedenie s priateľmi, na rôzne záľuby... A na svoje zdravie nie. Denne sa stretávame s príbehmi onkologických pacientov, ktorí sa sami seba pýtajú, prečo nešli na prehliadku skôr... Žiaľ, v mnohých prípadoch je už neskoro.
Nemal by sa zmeniť systém a tí, ktorí podcenia preventívne prehliadky, by sa mali spolupodieľať na platbe prípadnej liečby?
- Pri preventívnych prehliadkach u zubára to takto funguje a ako vyplýva z našich štatistík, práve táto prehliadka patrí k najnavštevovanejším. Takže námet na diskusiu to určite je. Treba však brať do úvahy, že náš zdravotný systém je založený na solidarite a na edukácii a nie sme zvyknutí, aby si onkologický pacient hradil liečbu.
Nepomohlo by, keby lekár na prehliadku vyzval buď telefonicky alebo formou SMS?
- Podporujeme akékoľvek aktivity, ktoré by mohli prispieť k zvýšeniu účasti na preventívnych prehliadkach. Ak však sami nebudeme zodpovední k svojmu zdraviu, nikto iný to za nás neurobí. Hovorí sa, že zdraví majú tisíce želaní a chorí iba jedno. A ak vieme ovplyvniť, aby sa náš počet želaní zúžil len na to jediné, preventívna prehliadka by v našom kalendári nemala chýbať a už dnes aj s podporou zdravotnej poisťovne lekári pozývajú svojich pacientov na preventívne prehliadky.
Akým ochoreniam by sme vedeli predísť, ak by pacienti boli zodpovední?
- Nechcem zveličovať, ale z tohto pohľadu je potenciál preventívnych prehliadok obrovský. Ak lekár včas podchytí rizikové faktory (zvýšený krvný tlak, zvýšené hodnoty cholesterolu, cukrov, obezitu a pod.), ochráni pacienta pred mnohým ochoreniami. Zoberme si napríklad jednoduchý test na okultné krvácanie v stolici. Ak by toto preventívne vyšetrenie absolvovali všetci, ktorí naň majú nárok, ročne by sme zachránili 700 životov. Alebo preventívne mamografické vyšetrenie. Ak by sme naň nezabúdali, ročne by sme zachránili 300 žien. V štatistikách sú to len čísla, ale v našich životoch a rodinách tí najbližší.
Dá sa to vyčísliť aj finančne?
- Vždy platilo, že prevencia je lacnejšia ako liečba, a podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie jedno euro investované do prevencie ušetrí 4 eurá vynaložené na liečbu. Ušetrené peniaze vieme využiť na modernú inovatívnu liečbu, lepšie ohodnotenie zdravotníkov a pod. Takže áno, aj tento rozmer je dôležitý. Je rozdiel, či za prevenciu v podobe už spomínaného testu na okultné krvácanie zaplatíte 12 eur alebo viac ako 5-tisíc eur za rozvinuté štádium rakoviny hrubého čreva a konečníka.
Čo by sme si mali brať za príklad z iných krajín?
- Možno práve tú väčšiu zodpovednosť pri základnej prevencii, ktorú hradí zdravotná poisťovňa. Ale aj tu sa pomaly situácia začína meniť. VšZP sa napríklad za posledných 10 rokov cielenou osvetou a motiváciou lekárov podarilo zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov pre dospelých a gynekológov z 8 – 10 % na súčasných 36 – 38 %. Je to pre nás signál, že najmä mladá generácia vo veku 30 – 40 rokov začína byť disciplinovanejšia a zodpovednejšia, čo nás, samozrejme, teší.
Rozsah preventívnych prehliadok je daný zákonom, čo ponúkajú poisťovne navyše?
- Rozsah základnej prevencie je rovnaký pre všetky zdravotné poisťovne. Rozdiel je v tom, čo ponúkajú navyše. Keďže VšZP sa podpore prevencie venuje systematicky a dlhodobo, má najširšiu preventívnu prehliadku, to znamená, že ponúka najviac vyšetrení zameraných na sledovanie ovplyvniteľných rizikových faktorov onkologických, kardiovaskulárnych a iných ochorení. Pomerne často v poslednom období z rôznych strán počúvame o potrebe a o snahe znížiť počet odvrátiteľných úmrtí. Áno, sú to presne tie, ktoré by nemuseli byť, keby sme pravidelne chodili na preventívne prehliadky. Takže to, aké čísla budú figurovať v týchto štatistikách, máme v rukách aj my.