Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab uviedol, že sankcie boli zavedené "ako súčasť koordinovaného britsko-kanadského prístupu v snahe udržať demokratické hodnoty a vyvinúť tlak na osoby zodpovedné za represie voči bieloruským občanom". Sankcie sa týkajú zákazu vstupu na územie Británie a zmrazenia majetku ôsmim osobám z bieloruskej vlády vrátane Alexandra Lukašenka, jeho syna Viktara a šéfa prezidentskej kancelárie.
Kanada podľa agentúry Reuters uvalila sankcie na Lukašenka a desiatich ďalších vysokopostavených bieloruských predstaviteľov. Británia avizovala prípravu vlastných sankcií voči jednotlivcom v Bielorusku v spolupráci so Spojenými štátmi a Kanadou ešte minulý týždeň.
Sankčný zoznam bieloruských predstaviteľov rozšírili minulý piatok aj Litva, Lotyšsko a Estónsko, ktoré približne stovke bieloruských predstaviteľov zakázali vstup na svoje územie. Podľa litovského ministra zahraničných vecí Linasa Linkevičiusa k tomu pobaltské krajiny motivovala minulotýždňová utajená prezidentská inaugurácia Lukašenka, ako tiež neschopnosť EÚ prijať spoločné sankčné opatrenia.
Na schválení sankcií proti Lukašenkovmu režimu sa minulý mesiac v zásade dohodli aj ministri EÚ. Aktuálne ich však blokuje Cyprus, ktorý chce touto cestou dosiahnuť uvalenie sankcií EÚ aj voči Turecku v spojitosti so sporným prieskumom ložísk zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora.