Všetci sa cítia oklamaní a sklamaní a prstom ukazujú na prevádzky, ktoré môžu naďalej fungovať napriek tomu, že riziko nákazy je v nich oveľa väčšie. Ťažko skúšanou obcou počas pandémie bola aj tá cirkevná. Zatvorené kostoly na jar spôsobili, že kňazi slúžili omše dokonca načierno. Aj preto duchovní súhlasili s opatreniami, s ktorými prišli odborníci pred niekoľkými týždňami. Vtedy im bolo prisľúbené, že ak dodržia sprísnené opatrenia, bude pre nich pri zatváraní chrámov platiť tzv. semafor.
„O rušení bohoslužieb s cirkvami nik nehovoril a vzhľadom na ostatné opatrenia sa nejavia ako primerané. Snažíme sa komunikovať s predstaviteľmi štátu, aby sa daná vec objasnila. Nariadiť kňazom, aby sa prestalo verejne sláviť, samozrejme, môžu len biskupi. Takú vec štát nemôže urobiť bez ich súhlasu,“ vyjadril všeobecné rozhorčenie hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.
Krčma áno, kostol nie?
Obmedzenia vyvolali vlnu nevôle aj medzi veriacimi. Tí sa pýtajú, v čom je návšteva kostola iná ako návšteva pubov, kde ľudia bežne sedia bez rúšok a bez patričných rozostupov. „Uprednostňovať krčmu pred omšou je necitlivé, nerozvážne a neprípustné,“ kritizuje novoprijaté opatrenia predseda KDH a prešovský župan Milan Majerský.
Čo sa týka svadieb v kostole, ale aj na úrade, bude sa môcť uskutočniť iba obrad, hostina už nie. Niektorí vynaliezaví Slováci z pohraničia si však poradili po svojom a zarezervovali si veselicu v Poľsku.