Ich dlhoočakávaný súboj sa zmenil na chaotické skákanie si do reči a vzájomné urážky.
Osobné útoky použil už pred štyrmi rokmi v debatách s Hillary Clinton. Súčasný demokratický kandidát Joe Biden sa však na túto taktiku pripravil. Dokonca až tak, že sa niekoľkokrát nechal strhnúť a debata sa zvrhla na vzájomné urážanie sa. Hoci väčšina prieskumov naznačuje, že celonárodne si Biden udržiava približne 7-percentný náskok pred Trumpom, debata bola veľmi dôležitá. V kľúčových štátoch je totiž rozdiel v prieskumoch omnoho tesnejší a každý desiaty Američan sa ešte nerozhodol.
Debata trvala 90 minút a počas nich Trump skočil do reči Bidenovi až 73-krát. Ten sa napokon neudržal a svojmu republikánskemu súperovi povedal, nech drží hubu. Demokrat môže byť spokojný, podarilo sa mu otvoriť všetky témy, v ktorých Trump ťahá za kratší koniec. Pri otázke svojich daní, ktoré podľa amerických médií platí málo alebo vôbec, úradujúci prezident iba zopakoval to, čo tvrdí posledných päť rokov – že platí milióny a čoskoro to dokáže.
Vzápätí však dodal, že „ako každý podnikateľ, ktorý nie je hlúpy, hľadal v zákonoch spôsoby, ako platiť menej“. Biden podusil Trumpa aj v prípade jeho reakcie na pandémiu koronavírusu. Prezident zas na protivníka zaútočil cez jeho syna Huntera, ktorý bol prepustený z námorníctva, pretože neprešiel testom na drogy.
Po skončení debaty sa republikánsky aj demokratický tábor chválil, že ich kandidát v nej zvíťazil. Komentátori sa však zhodujú, že skutočným porazeným bol americký ľud a debata bola otrasným divadlom. Britská BBC ju prirovnala k súťaži, v ktorej sa účastníci ohadzujú jedlom a vyhráva ten, na ktorom je menej špiny.
Krajina robí rekordný biznis.
Skutočnosť: Deficit amerického rozpočtu dosiahne rekordnú hodnotu 2,8 bilióna eur.
Bidenovho syna Huntera z námorníctva prepustili bez pocty.
Skutočnosť: Je pravda, že Huntera prepustili. No prepustenie bez pocty je najtvrdšia varianta a tú v jeho prípade nepoužili.
Biden si počínal katastroficky počas epidémie prasacej chrípky. Skutočnosť: Biden ako viceprezident nemal na starosti federálnu reakciu na H1N1. No i tak bola rýchlejšia ako v prípade koronavírusu. Prasacia chrípka si v USA vyžiadala 14 000 obetí, koronavírus 200 000.
Vytvoril som 700 000 pracovných miest.
Skutočnosť: Počas jeho úradovania postupne vzniklo necelých 500 000 nových miest, v súčasnosti ich je však celkovo o 200 000 menej, ako keď sa ujal úradu.
Trump bude prvým prezidentom, ktorému počas úradovania poklesol počet pracovných miest.
Skutočnosť: Nie je to pravda, už sa to stalo v roku 1932 Herbertovi Hooverovi. Oficiálna evidencia pracovných miest sa však vedie až od roku 1939 a v nej sa tak zatiaľ nestalo.
Američania tvoria 4 % svetovej populácie, no majú 20 % svetových úmrtí na COVID-19.
Skutočnosť: Je to pravda. V pomere obetí na 100 000 obyvateľov je ale niekoľko štátov horších.