V utorok prišla vlna odporu zo strany športových klubov, umelcov či cirkví a v stredu už boli na svete iné opatrenia. Matovič vyhlásil, že hygienici napokon povolia na jednom podujatí maximálne 50 ľudí. Vláda tiež schválila núdzový stav pre celé Slovensko, čo jej dáva nadštandardné právomoci. Matovič nové zmenené opatrenie predstavil ešte pred zasadnutím vlády. „Chceme, aby tie podmienky boli pre všetky oblasti rovnaké a nikto si nič nevyčítal - či kultúra športu alebo cirkvi navzájom. V priebehu utorka tak vznikli debaty o snahe obísť systém,“ priznal premiér.
Chceli vraj zabrániť škriepkam, a tak sa dohodli na zmene. „Na hromadných podujatiach bude 50 účastníkov. Keď tam napríklad bude 50 športovcov - športovci plus realizačný tím, čo môže byť plus-mínus pri nejakom zápase, tak budú bez divákov. Keď v divadle budú mať 20 hercov, tak si to môžu doplniť 30 divákmi,“ vysvetľoval Matovič. Tvrdí, že návrh prišiel zo strany hlavného hygienika. „Mne sa zdá so zdravým rozumom,“ dodal s tým, že svadba napríklad nie je hromadné podujatie, a tak, ako avizovali, budú povolené len sobáše, a nie následne hostiny.
Krátko popoludní vláda schválila aj núdzový stav. „Zatiaľ na 45 dní od 1. októbra, t. j. uvidíme, ako sa nám prejavia cestovačky cez Dušičky a následne sa rozhodneme, či pokračujeme, alebo sa budeme môcť vrátiť do normálu ... t. j. máme to spoločne vo vlastných rukách,“ napísal Matovič na sociálnej sieti. Vláde dáva táto situácia možnosti, ako obmedziť určité slobody a práva ľudí. V prvej vlne na jar sa to využívalo najmä v súvislosti so zdravotníctvom.
Boli obmedzené dovolenky lekárov, mohli ich presúvať medzi nemocnicami podľa potreby a rýchlejšie obstarávať zdravotnícke pomôcky. Pred Veľkou nocou ho rozšírili a obmedzili napríklad vychádzanie medzi okresmi. Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že jeho rezortu zjednoduší reakciu na pandémiu. Matovič tvrdí, že sa obávajú cestovania na Dušičky a nevylučuje, že môže dôjsť k opätovnému zatváraniu okresov.
„Záleží od situácie, v ktorej sa budeme nachádzať. Ak budeme na vlne, že zvládame situáciu, tak aj výzvy voči ľuďom budú jemnejšie a voľnejšie. Ak budeme vidieť, že to nemá pod kontrolou, nevylučujeme čokoľvek, priorita sú životy a zdravie,“ povedal. Požiadavka Richarda Sulíka na vyhlásenie núdzového stavu len pre zdravotníctvo bola vraj nereálna. „Ústava predpokladá, že sa vyhlási núdzový stav a potom sa vyhlási mobilizácia pre určité oblasti. V praxi to znamená pre bežného Slováka, že sa nezmení defacto nič. Ideme do ťažkého obodbia a potrebujeme mať v mimoriadnych situáciách určité schopnosti,“ dodal.
Kritiku ohľadne toho, že v pondelok ohlásil niečo iné ako v stredu prijali odbíja: „Najľahšie sa to hovorí ľuďom, ktorí si žijú pohodlný život, majú 8 hod. pracovný čas možno prídu do práce, niečo napíšu alebo urobia, nemajú žiadnu zodpovednosť a potom čokoľvek, čo niekto v čase totálnej krízy spraví, tak hľadajú zámienku, aby mohli kritizovať.“ Núdzový stav schválili aj v Česku. Tam bude platiť len mesiac a chcú ním obmedziť najmä hromadné podujatia.
Operácie budú prekladať
Minister zdravotníctva Marek Krajčí pripustil, že sa niektoré operácie či vyšetrenia budú musieť v súvislosti so situáciou okolo nového koronavírusu preložiť. „Dostávame sa do situácie, keď sa potrebujeme zamýšľať nad reprofilizáciou. V nemocniciach sa reprofilizácie začali. V princípe, keď sa reprofilizujú lôžka, ktoré mali slúžiť na liečbu iných typov ochorení, tak sa, žiaľ, budú musieť niektoré odkladné operácie alebo vyšetrenia preložiť,“ uviedol s tým, že sa už reprofilizovala nemocnica v Nitre, čiastočne v Trenčíne, Ružomberku a pripravuje sa aj nemocnica v Poprade.