Francúzsky súd odobril už v júni vydanie Kabugu pred Mechanizmus pre medzinárodné trestné tribunály (MICT), ktorý nadviazal na činnosti vykonávané donedávna Trestným tribunálom pre Rwandu (ICTR) a Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). MICT má sídlom v Haagu, ale jeho pobočka je aj v tanzánskej Arushi.
Kabuga sa voči júnovému rozsudku odvolal. Jeho právnici pritom žiadali, aby bol ich 87-ročný klient súdený vo Francúzsku, pričom sa odvolávali na jeho zlé zdravie a v súvislosti s pandémiou infekčnej choroby COVID-19 poukazovali aj na epidemiologickú situáciu a hygienické podmienky v Tanzánii.
Podľa rozhodnutia francúzskeho kasačného súdu však neexistuje právna ani lekárska prekážka, ktorá by bránila v realizácii medzinárodného zatykača a vydaní Kabugu tribunálu OSN v Tanzánii.
Kabugu bude tribunál MICT súdiť pre podozrenie z financovania rwandských milícií kmeňa Hutuov, ktoré počas 100-dňového krviprelievania zmasakrovali v roku 1994 v Rwande približne 800 000 príslušníkov kmeňa Tutsiov i umiernených Hutuov.
Kabuga bol svojho času považovaný za jedného z najbohatších mužov v Rwande. V súvislosti s udalosťami z roku 1994 je obvinený z toho, že sa podieľal na vytvorení neslávne známych milícií Interahamwe, ktoré masakrovali Tutsiov a umiernených Hutuov. Financoval údajne aj telerozhlas Mille Collines, ktorý v čase genocídy podnecoval svojich divákov a poslucháčov, aby vraždili a mrzačili príslušníkov znepriateleného etnika.
Po zamietnutí jeho odvolania bude mať teraz Francúzsko mesiac na to, aby Kabugu vydalo MICT v Tanzánii. Kabugovi obhajcovia majú v pláne požiadať MICT o to, aby ich klienta miesto Tanzánie súdili v holandskom Haagu. Domnievajú sa totiž, že "práva ich klienta budú v Haagu lepšie chránené", povedal v stredu agentúre AFP jeden z Kabugových právnych zástupcov, Emmanuel Altit.
O vydanie Kabugu požiadala aj samotná Rwanda. Jeho súdenie v tejto krajine by však podľa prokurátora MICT Sergea Brammertza musela odobriť Bezpečnostná rada OSN.