Iba málokto však tuší, že nie všetky verejné priestory, ktoré ľudia obdivujú, hľadajú tam útočisko na oddych či zábavu, majú vlastný názov. Štyri takéto lokality sú pomenované iba podľa priľahlých miest, z ktorých sa k nim dá dostať. Tomu je však, zdá sa, koniec, pretože mestskí poslanci schválili nové názvy, ktoré iniciovali rôzne občianske združenia aj židovská obec.
Urobia z nich nové miesta! Verejné priestory v hlavnom meste dostanú už onedlho nové pomenovanie. Rozhodlo o tom v utorok miestne zastupiteľstvo, pričom zmeny štyroch miest navrhli aj aktivisti či občianske združenie. „Staré Mesto všetky pomenovania víta, majú obsah, sú priliehavé a nechýba im ani hodnotový a historický presah,“ uviedla v súvislosti so zmenami starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. K názvom sa však ešte musí vyjadriť bratislavské mestské zastupiteľstvo. Podľa akej udalosti alebo významnej osobnosti ich pomenujú?
Nový názov: Podchod pamäte
Iniciátor: Židovská náboženská obec podchod nadväzuje na schody zo Židovskej ulice a prepája ich s miestom, kde stojí Pamätník holokaustu. Cieľom je pripomenúť 10-tisíc židovských obyvateľo hlavného mesta, ktorí sa stali obeťami rasového útlaku.
Nový názov: Park Gábora Barossa
Iniciátor: OZ Petržalský okrášľovací spolok park je situovaný medzi Gajovou, Alžbetínskou a Dobrovičovou ulicou ľudia ho poznajú pod neformálnym názvom Lendererov park v 19. storočí sa Štúrova ulica volala Barossova ulica
Kto bol Gábor Baross: Uhorský minister priemyslu a dopravy a taktiež bol iniciátorom postavenia stáleho železného mosta v Bratislave, ktorý poznáme pod názvom Starý most.
Nový názov: Podchod študentov 16. novembra 1989
Iniciátor: účastníci a organizátori pochodu je to odkaz na dôležité udalosti v modernej histórii pripomína nepovolenú demonštráciu vysokoškolských a stredoškolských študentov, ktorí sa v novembri 1989 zúčastnili na Mierovom námestí pochodu, aby vyjadrili odpor proti vtedajšiemu totalitnému komunistickému režimu
Nový názov: Schody rabína Armína Friedera
Iniciátor: Židovská náboženská obec kedysi na tomto mieste stála aj Neologická synagóga verejný priestor pomenovaný po jednom z predstaviteľov židovskej komunity, ktorá tvorila súčasť mesta
Kto bol Armín Frieder: Kajinský rabín v Novom Meste nad Váhom sa narodil v ortodoxnej židovskej rodine. Bol spoluzakladateľom Židovskej ústrednej úradovne pre Slovensko.