Okrem toho, že to nie je pre štát efektívne, naším zákonom máme porušovať európsku smernicu. Obmedzenie však má byť len dočasné a od roku 2022 by mala byť domáca výroba alkoholu znovu možná.
Podomácke pálenie alkoholu je na Slovensku povolené od začiatku roku 2019. Rezort financií však zistil, že táto legislatíva nie je v súlade so smernicou EÚ.
„Boli sme informovaní z úrovne Európskej komisie, že tento zákon automaticky spúšťa ‚infringement‘ na Slovenskú republiku, preto sme pristúpili k tomu, že na tento čas ho musíme zrušiť,“ vysvetlil Eguard Heger, minister financií. Vláda už schválila zákon, ktorý domáce pálenie nebude povoľovať. Bude to však iba dočasne. „Európska komisia pripravuje smernicu, podľa ktorej by malo od 1. januára 2022 vstúpiť do platnosti, že bude už povolené aj domáce pálenie. Tí, ktorí si zariadenie zakúpili, si ho môžu ponechať,“ doplnil minister financií.
Legálne domáce pálenie však veľmi obľúbené nie je. Colný úrad eviduje len 28 súkromných výrobcov destilátu. Pričom 21 z nich zaradili do evidencie v roku 2019 a zvyšných 7 v tomto roku. Najviac, a to 4, sú v okrese Rimavská Sobota. V minulom roku deklarovalo reálne domáce pálenie 12 takýchto výrobcov a colníkom nahlásili množstvo vypáleného alkoholu v objeme 225,45 litra. Štát mal zo spotrebnej dane počas celej doby platnosti príjem len 2 160 eur, pričom náklady na správu dane sú niekoľkonásobne vyššie.
Domáce pálenie dnes
- Legislatíva umožňujúca domáce pálenie alkoholu platí od 1. januára 2019.
- Destilačné zariadenie musí byť registrované a mať plombu od colného úradu.
- Plánovaná výroba sa musí oznámiť príslušným tlačivom.
- Ročne sa môže vypáliť 25 litrov alkoholu za kalendárny rok na domácnosť.
- Paušálna výška dane je 135 €.
- Destilačné zariadenie môže mať max. objem 100 litrov a musí spĺňať technické parametre.
- Môže sa použiť iba ovocie (med) z vlasnej záhrady (výroby).
- Alkohol je pre vlastnú spotrebu, nemožno ho predávať.
Zmeny zákonov
Do 31. 12. 2018 - Pálenie alkoholu doma nebolo legálne, pestovatelia mohli využiť len registrované pálenice.
Od 1. 1. 2019 do 30. 6. 2021 - Domáce pálenie zákon po splnení podmienok umožňuje.
Od 1. 7. 2021 do 31. 12. 2021 - Domáce pálenie nebude možné, pestovatelia budú môcť využiť len služby registrovaných páleníc.
Od 1. 1. 2022 - Smernica EÚ a naša legislatíva má domáce pálenie opäť povoliť.
Ako dlho trvá kvasenie ovocia
Jablká - cca 6 týždňov
Marhule - cca 4 - 6 týždňov
Čerešne - cca 4 týždne
Slivky - cca 6 - 8 týždňov