Informuje o tom spravodajsky´portál Aktuality.sk s tým, že telekomunikačná firma sa v roku 2016 trápila s problémami okolo rozbehu mobilného operátora Štvorka a hrozilo jej odobratie licencie.
„Napokon jej pomohol finančnou injekciou cyperský Saxian Investments spájaný s Bödörom. Swanu požičal šesť miliónov eur, ďalšie tri milióny eur poskytla firma CZ Invest. Tú zas vlastnil oligarcha a bývalý šéf štátneho Transpetrolu Štefan Czucz, ktorý bol považovaný za šedú eminenciu politickej strany Most-Híd,“ píše portál. Firma Swan síce podľa portálu obe výpomoci vyplatila už po niekoľkých mesiacoch, vzápätí sa však zmenila aj jej vlastnícka štruktúra. „Novým spoluvlastníkom tretiny akcií telekomunikačnej firmy sa stal český investičný fond Avant Private Equity,“ uviedli Aktuality.sk. Špeciálne postavenie v tomto fonde mal Norbert Bödör. „Vlastnil totiž všetky akcie jedného z podfondov Avantu, ktorý dostával 80 percent výnosov celého fondu,“ informuje portál.
V rovnakom čase ako Swan Mobile predal svoj 30-percentný podiel spoločnosti Avant Private Equity, nastala podľa portálu zmena v účtovníctve cyperskej schránky Saxian Investments. „Práve v tom období totiž zmizol z účtovnej závierky schránky Saxian dlh vo výške 11 miliónov eur, ktorý mala voči lichtenštajnskej nadácii Betlem Foundation, ako aj jej panamskej dvojičke s rovnakým názvom,“ píše portál s tým, že podľa holandskej prokuratúry je za lichtenštajnskou nadáciou Miroslav Bödör. O dva roky neskôr podľa portálu spoločnosť Avant Private Equity vystavila zmenku vo výške 11 miliónov eur Norbertovi Bödörovi, pričom táto zmenka mohla byť zárukou za jeho investíciu do samotného fondu Avant Private Equity.
„To, či tieto operácie spolu súvisia, nepotvrdili ani nevyvrátili žiadny z účastníkov týchto obchodov,“ konštatujú Aktuality.sk. Portál doplnil, že ďalším spojivom medzi Bödörovcami a spoločnosťou Swan Mobile je aj fakt, že audítorom spoločností v portfóliu Swan bola skupina VGD. „Práve jej zástupcovia podľa holandskej prokuratúry figurovali ako poradcovia cyperského Saxianu, respektíve Bödörovcov,“ uvádza portál. V roku 2018 sa podľa portálu matka firmy Swan Mobile, spoločnosť Danubiatel, rozhodla, že 30-percentný podiel svojej dcérskej firmy odkúpi späť od fondu Avant Private Equity. „Danubiatel tvrdí, že akcie v roku 2018 kúpil za 18,6 milióna eur. Peniaze však firma nevyplatila hneď, ku koncu roku 2019 totiž ostala fondu Avant Private Equity (teda aj Bödörovi) stále dlžná 11 miliónov eur,“ uvádza portál.
Postup fondu Avant Private Equity v operácii Swan sa podľa portálu nápadne podobá na nákup a následný predaj akcií spoločnosti Svet Zdravia, respektíve ProCare z portfólia finančnej skupiny Penta. „Aj v tomto prípade figurovala cyperská schránka Saxian Investments a fond Avant Private Equity, aj pri tejto transakcii sa na začiatku vynoril Norbert Bödör. Celý predaj sa totiž točil okolo prešovskej polikliniky, ktorú Bödör s pomocou cyperskej schránky Saxian predal Pente. Saxian za sprostredkovanie obchodu získal od Penty lukratívny podiel v jej firme ProCare,“ dodal portál.