Bude vakcína bezpečná? Je pre zdravého človeka vakcína bezpečnejšia než imunita, ktorú by si vybudoval prekonaním ochorenia?
Ja si myslím, že áno. Pokiaľ to bude riadne odskúšaná vakcína, ktorá prešla všetkými štyrmi fázami a nie je nejako urýchľovaná, ako to robia v niektorých krajinách, tak rozhodne nebude nebezpečnejšia než vakcíny vyvinuté v minulom storočí. Fakt by som sa tej novej vakcíny nebál. Na druhú otázku však odpoveď nepoznáme, ale zrejme nie. Medzi imunitou získanou očkovaním a tou získanou v dôsledku ochorenia nemusí byť nutne rozdiel.
O čo sa vlastne vírus snaží? Aby sa najviac šíril alebo aby ostal dlhodobo v nositeľovi, alebo ho chce čo najrýchlejšie zlikvidovať?
Vírus sa „snaží“ mať čo najväčšie reprodukčné číslo. Vo vzájomnej súťaži vyhráva ten variant vírusu, ktorý dosiahne, že jeden chorý nakazí čo najviac zdravých. Vírus sa potrebuje množiť dostatočne rýchlo, aby nakazený človek produkoval dosť infekčných partikulí, a zároveň sa nesmie množiť prirýchlo, aby nositeľa rýchlo nezabil alebo nepripútal priskoro na lôžko, odkiaľ už nemôže nákazu šíriť. Tiež je v našich podmienkach pre vírus dôležité, aby na seba prirýchlo neupútal pozornosť – pretože pacient v izolácii tiež nemôže vírus šíriť ďalej. Populácia vírusu, ktorú tu máme, sa musí pružne prispôsobovať.
S príchodom jesene na rozdiel od leta trávime viac času vo vnútri. Môžeme aktívne „znepríjemniť“ vírusu podmienky pre šírenie? Napríklad vyššou vlhkosťou či vetraním?
Vírusu, samozrejme, môžeme podmienky v interiéroch znepríjemniť nižšou teplotou a vyššou relatívnou vlhkosťou vzduchu – nad 40 percent relatívnej vlhkosti. Určite by sme priestory nemali prekurovať. Človek by sa mal radšej teplejšie obliecť.
V lete bol vírus menej virulentný - u mnohých pacientov malo ochorenie ľahší priebeh. Keďže sme sa viac pohybovali vonku, nakazení dostávali menšiu infekčnú dávku. Teraz však virulencia stúpa a situácia sa zhoršuje. Takže sme si v lete vyselektovali našou opatrnosťou tie miernejšie varianty vírusu. Časť nakazených potom priniesla vírus zo zahraničia a ten je v niektorých prípadoch agresívnejší. Avšak i varianty vírusu, ktoré kolovali aj tu u nás lokálne, sa rýchlo môžu zmeniť na agresívnejšie, pretože vírus veľmi rýchlo podlieha biologickej evolúcii.
Môže sa nakaziť inou mutáciou vírusu už nakazený človek?
Áno, môže. Práve v školách a v podobných kolektívoch a hlavne v nemocniciach môže dôjsť k nákaze už nakazeného človeka, pričom vždy zvíťazí agresívnejší variant. To je ten variant, ktorý sa množí najrýchlejšie. Takto začnú v populácii prevládať vysoko virulentné vírusy.
Je otvorenie škôl rizikom?
Áno, rozhodne, otvorenie škôl je rizikom. Vírusu sa otvorila nová cesta prenosu a šírenie nákazy sa môže vďaka tomu zrýchliť. Karanténa by mala byť čo najprísnejšia. V Čechách po otvorení škôl začal počet prípadov rásť prudšie než som očakával. A nie je to len tým, že sa viac vyšetruje alebo sa lepšie a cielenejšie dohľadávajú rizikové kontakty. Podiel pozitívnych prípadov medzi vyšetrovanými rastie. Je dôležité sledovať, ako často sa deti nakazia a na koľkých ľudí dokážu nákazu preniesť. Práve pri slabších prejavoch choroby dokážu nákazu šíriť dlhšie, než sa na ňu príde a v školskom kolektíve to znamená, že sa z jednej triedy dostane nákaza do mnohých rodín.