Čo sa bude diať s vírusom v nasledujúcich rokoch? Stane sa takým bežným, že ho budeme brať ako iné vírusy, ktoré už bežne kolujú, prípadne sa stane tzv. detskou chorobou, na ktorú si vyvinú ľudia určitú imunitu?
Vďaka premoreniu alebo vakcinácii získa populácia dočasnú rezistenciu. Deti sa nakazia v rannom detstve a získajú doživotnú nesterilnú imunitu – do konca života si v tele ponesú malé množstvo vírusu, takže sa už nebudú môcť znova nakaziť. Dospelí budú chodiť na občasné preočkovanie alebo z času na čas prekonajú miernejšiu formu ochorenia. Z covid-u sa v podstate stane detská choroba. Musíme sa však pripraviť, že potrvá celú jednu generáciu, kým sa s chorobou väčšina obyvateľov stretne ešte v detstve.
Máme sa spoliehať na novú vakcínu?
Nič iné nám neostáva. Na rozdiel od minulosti sme dnes už schopní pripraviť vakcínu v priebehu mesiacov. Ešte pred desaťročím by sme na vakcínu čakali päť rokov i dlhšie. Takže môžeme počítať s tým, že do epidémie nová vakcína čoskoro zasiahne. Opäť sa jasne ukázalo, že tisíc eur vložených do vedy, a hlavne do základného výskumu, nám pomôže ušetriť miliardy. Na základe všeobecných zákonitostí evolučnej parazitológie vieme, že premorenosť a preočkovanosť populácie vytvárajúca kolektívnu imunitu časom nebude 64 percent – to bolo na začiatku epidémie. Ale, keď prevládnu menej virulentné línie vírusu a my aspoň trochu zmeníme svoje správanie, môže byť i desiatky percent nižšia. Preočkovať napríklad 40 percent populácie by sme mali zvládnuť ešte v priebehu budúceho roka.
Podobný vírus sa môže objaviť znova. Čo môže bežný človek urobiť, aby sa na niečo také pripravil?
Zdravý životný štýl a silná imunita sú najdôležitejšie. A vzdelávanie. Potrebujeme nielen imunitu proti vírusom, ale aj imunitu proti dezinformačným webom. Neviem ako je to na Slovensku, ale v Česku majú tieto weby výrazný podiel na tom, že tu teraz máme druhú vlnu epidémie a že je tak mohutná.
Slovensko vyhlásilo od 1.10. núdzový stav. Aký je váš názor na vyhlasovanie núdzového stavu v súvislosti s covid-om? Je situácia skutočne taká vážna?
Áno, situácia je mimoriadne vážna. Ak si zavedenie niektorých protiepidemických opatrení vyžaduje vyhlásenie núdzového stavu, potom je to potrebné bezodkladne urobiť. Nie pre politické záujmy čakať, ako my v Česku, až bude po voľbách.
Jaroslav Flegr
• Docent parazitológie a profesor ekológie. Prednáša na Univerzite Karlovej v Prahe.
• Venuje sa evolučnej biológii, ekológii, evolučnej psychológii a parazitológii.
• Vo svete získal uznanie za výskum parazita Toxoplasma godii a toxoplazmózy.
• Je známy ako autor teoretického konceptu zamrznutej evolúcie.