Ako sama tvrdila, dôvodom bolo porušovanie jej práv a slobôd. V piatok ráno sa však jej stav náhle zhoršil. Nevládala chodiť a skončila na infúziách. Jankovská vydržala bez jedla 19 dní. Išlo o protest voči vyšetrovateľovi Petrovi Juhásovi aj súčasnej ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, ktorí majú porušovať jej základné práva. V dvadsiaty deň to však telo bývalej štátnej tajomníčky bez jedla už nevydržalo. Zdravotný stav sa jej v piatok ráno zhoršil natoľko, že nevládala ani chodiť.
Jankovskej advokát Peter Erdös informuje, že skončila na infúziách. „Vzhľadom na skutočnosť, že mojej klientke sa výrazne zhoršil zdravotný stav, na odporúčanie lekárov bola nútená prerušiť protestnú hladovku. V súčasnosti je pod lekárskym dohľadom v Ústave na výkon väzby a výkon trestu Banská Bystrica,“ povedal Novému Času Erdös. Zbor väzenskej a justičnej stráže nám potvrdil, že už neevidujú žiadnu osobu, ktorá by držala hladovku.
Keď sa jej stav zlepší, chce pokračovať
Erdös prízvukoval slovo „prerušila“. K odmietaniu jedla sa chce jeho klientka totiž vrátiť. Už na začiatku Jankovská avizovala, že je ochotná aj zomrieť. „Akonáhle jej to zdravotný stav umožní, bude pokračovať v protestnej hladovke z dôvodov, ktoré uviedla pri jej zahájení. Neustále dochádza k porušovaniu jej základných práv a slobôd i nezákonnému postupu voči jej osobe,“ uzavrel advokát.
Jankovskú videla verejnosť naposledy 21. septembra, keď Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici rozhodoval o tom, či jej predĺži väzbu. Bývalá štátna hodnostárka bola deviaty deň bez jedla a na súd prišla vychudnutá na kosť. Verdikt to však nijak neovplyvnilo - vo väzbe ostáva minimálne do marca 2021.
Jankovská, ktorú mafiánsky podnikateľ Marián Kočner nazýval svojou „opičkou“, je vo väzbe už vyše pol roka. NAKA ju v marci zadržala v rámci akcie Búrka aj spolu s ďalšími sudcami, ktorí čelia obvineniu z korupcie. Začiatkom septembra Jankovskej pribudla na krk aj ďalšia kauza okolo luxusného baru Fatima, ktorý sa nachádza pod trenčianskym hradom. Pár dní na to vyhlásila protestnú hladovku.
Ak bude pokračovať, môže zomrieť
Etela Janeková, internistka
- Človek môže chcieť čokoľvek, ale či jej zdravotný stav dovolí pokračovať, je druhá vec. Myslím si, že sa jej oslabilo svalstvo a došlo k narušeniu vnútorného prostredia v zmysle, že mala minerálový deficit. Potrebný je aj dostatok cholesterolu a glukózy. Čiže ak človek hladuje, má nedostatok živín a vtedy dochádza k narušeniu vnútorného prostredia a potom môže začínať zlyhávanie orgánov. Medzi ne patrí aj kostrovo-svalový aparát. Keď je nedostatok minerálov, dochádza k takej slabosti, že človek sa nevie ani postaviť, ani chodiť. Môže dôjsť aj k inému narušeniu, napríklad zlyhaniu obličiek či srdca. Ak sa rozhodne ďalej hladovať, rozhoduje, či bude ďalej žiť alebo nie.
Vývoj udalostí
11. marca - NAKA ju zadržala spolu s ďalšími sudcami pri akcii Búrka.
9. septembra - Jankovskej pribudla na krk ďalšia kauza týkajúca sa trenčianskeho podniku Fatima.
12. septembra - Vyhlásila hladovku, pretože sú podľa nej porušované jej základné práva a slobody.
21. septembra - Špecializovaný trestný súd rozhodol, že jej predĺžia väzbu do marca 2021.
2. októbra - Nevládze chodiť, prerušuje hladovku a ide pod dohľad lekárov.