Informáciu priniesla v piatok tlačová agentúra AP. EMA ako regulačný úrad Európskej únie dozerá na bezpečnosť liekov.
Úrad oznámil, že nie je jasné, či remdezivir spôsobuje hlásené "akútne poškodenie obličiek", ale celá záležitosť "si vyžaduje ďalšie vyšetrovanie".
Remdezivir dostal od EMA 3. júla podmienečné povolenie na dodávanie na trh a môže sa použiť na liečbu ľudí starších než 12 rokov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, ktorí potrebujú podpornú liečbu kyslíkom. Schválenie lieku prebehlo v zrýchlenom procese pod podmienkou, že po udelení tohto povolenia budú odovzdané ďalšie vedecké dôkazy.
EMA uviedla, že možný problém s toxicitou pre obličky spôsobenou remdezivirom bol posudzovaný aj vtedy, keď bolo udelené podmienečné povolenie a opieralo sa prevažne o štúdie na zvieratách. EMA poznamenala, že poškodenie obličiek môžu zapríčiniť aj iné faktory vrátane cukrovky a koronavírusu.
Regulačný úrad EÚ ďalej informoval, že odporúčania na použitie remdeziviru zostávajú nezmenené - lekári už dostali inštrukcie, aby sledovali pacientov, či pred začiatkom liečby majú zdravotné ťažkosti s obličkami, a aby liek nepoužili u pacientov s už známymi problémami s obličkami.