Z obyčajného krvácania z nosa sa vykľula veľmi vzácna choroba. Jeho mama Georgie (30) a otec Andrew (37) si okrem toho všimli aj stopy krvi v plienke. Keď lekári stanovili diagnózu oznámili im, že Daniel bude potrebovať transplantáciu pred druhým rokom života. Vhodného darcu hľadali viac ako rok, no chlapec sa nakoniec svojej transplantácie dočkal.
Počas tohto obdobia bolo veľa chvíľ, kedy sa rodičia báli, že im Daniel zomrie. Pokrstiť ho pre istotu nechali priamo v nemocnici. Lekári mali podozrenie na leukémiu. Potom však dostal sepsu a jeho prípad začal byť ešte komplikovanejší.
„Nevedela som, že som nositeľkou tohto génu a cítim sa dosť previnilo, že som mu ho posunula,“ priznala Georgie. Chlapček musel podstúpiť sériu náročných testov a transfúzii, ktoré ho mali stabilizovať. Leukémiu nakoniec vylúčili, no s jeho stavom niečo nesedelo. „Povedala som, že doktor sa na to musí pozrieť s odstupom, pretože som vedela, že s mojim bábätkom niečo nie je v poriadku. Pediater sa pozrel na všetky Danielove papiere a povedal, že by to mohol Wiskott-Aldrichov syndróm,“ spomína mamička.
Zrazu šlo všetko veľmi rýchlo. Vysvetlili im nutnosť transplantácie, ale vyjadrili aj obavy, že by ho mohlo náhle zabiť masívne krvácanie. Rôzne charity skenovali svetové registre darcov, aby našli človeka, ktorý by mohol chlapcovi darovať kmeňové bunky. Aj napriek relatívne skorému úspechu v hľadaní museli operáciu ešte trikrát posunúť – najskôr kvôli jeho zdravotnému stavu, potom kvôli pandémii.
Transplantácia bola nakoniec úspešná a cudzinec chlapcovi rozhodne zachránil život. Žijú zo dňa na deň, no ak všetko pôjde ako má, z Daniela môže byť do dvoch rokov úplne zdravý. „Máme zmiešané pocity – je dobré, že je taký malý a nebude si to pamätať, ale zároveň sedieť tu a sledovať naše dieťa prechádzať chemoterapiou je tá najzničujúcejšia vec na svete,“ hovorí matka. Najradšej by si so svojim synom vymenila miesto.
Daniel dostal novú šancu na život a rodina dúfa, že aj iné deti budú mať také šťastie. Povzbudzujú ľudí, aby sa zapísali do registra darcov a pomohli tak k záchrane ďalšieho života.