Viac ako tri milióny oprávnených voličov majú do 16.00 h SELČ možnosť vybrať si z kandidátov zo 16 politických strán, ktorí obsadia 120 kresiel, píšu agentúry DPA a TASS.
Aj voľby v Kirgizsku poznačila koronavírusová pandémie. Podľa oficiálnych informácií sa vírusom SARS-CoV-2 infikovalo viac ako 45.000 ľudí. Obyvateľov okrem toho trápi nepriaznivá ekonomická situácia krajiny.
Aby sa politická strana dostala do kirgizského parlamentu, musia podľa nových pravidiel získať viac ako sedem percent hlasov. Predvolebné prieskumy naznačujú, že sa to podarí zástupcom najviac siedmich strán.
Bývalá sovietska republika Kirgizsko bola dlho považovaná za ostrov demokracie uprostred autoritárskych štátov strednej Ázie. Aj tam sa však začala situácia zhoršovať a veľkým problémom sa stala napríklad korupcia, konštatuje DPA.
Vývoj v Kirgizsku po získaní nezávislosti v roku 1991 bol búrlivý, keď prví dvaja prezidenti odstúpili po mohutných protestoch. Prvá pokojná zmena moci nastala až v roku 2017.
Opozičné strany počas predvolebnej kampane kritizovali príliš úzke vzťahy Kirgizska s Ruskom. Prezident Sooronbaj Žeenbekov však nedávno varoval pred pokusmi "vraziť klin" medzi obe krajiny.
Voľby v Kirgizsku monitoruje viac ako 270 pozorovateľov zo 43 krajín a 33 medzinárodných organizácií.