Tušili ste, že existuje viac ako sedemtisíc rôznych odrôd jabĺk? Toto ovocie pochádza pôvodom zo Strednej Ázie a ľudia ho pestujú už viac než 4 000 rokov. Vedia dobre prečo. Je plné zdravých látok, pričom na 85 až 90 percent ho tvorí voda.
Môže byť sladké, napriek tomu má málo kalórií, zhruba 54 na 100 gramov. Prevažne obsahuje fruktózu a tukom či bielkovinami vás rozhodne nezaťaží. Jablko je výborným zdrojom vitamínu C – množstvo závisí od odrody, ale aj od spôsobu pestovania. Do jedálneho lístka ho pridajte ako zdroj vitamínov B (kyseliny listovej, biotínu), inozitolu a vitamínu E.
Obsahuje tiež celý zoznam ďalších dôležitých látok, ktorý je poriadne dlhý. V jablku nájdeme vápnik, horčík, železo, fosfor, draslík, zinok, kremík, mangán, bór, jód, fl uór, selén a okrem nich aj polyfenoly kvercetín, resveratrol či karotenoidy. Bór v jabĺčkach pomáha vstrebávaniu vápnika a horčíka, čím chráni napríklad pred osteoporózou, draslík pomáha znižovať krvný tlak. Kvercetín je známy silným protizápalo- vým účinkom, pričom znižuje príznaky alergie a astmy, keďže brzdí uvoľňovanie histamínu. To už je dôvod zaradiť do jedálneho lístka aspoň jedno jablko denne.
Ako ho jesť?
Najjednoduchšie je zjesť ho celé, so šupkou i s jadrovníkom. Nie, neverte mýtom, že by vám z jablčných semien vyrástol v žalúdku strom. Naopak, semená a jadro jablka obsahujú živiny, ktoré by ste si mali dopriať denne. Podceňovať rozhodne neslobodno ani šupku, tá je nabitá užitočnými látkami, preto ju z jabĺčka nedávajte dole a naučte aj svoje deti jesť jablká bez šúpania.
Už jedno jablko denne pomáha znížiť riziko infarktu o 32 percent a vznik rakoviny až o 50 percent a zároveň potláča množenie rakovinových buniek (hlavne v čreve).
Pre koho?
Každému, špeciálne však pri dne a reume, ale aj pri chrípke, prechladnutí či boľavom hrdle, chorobách srdca i obličiek. Zlepší trávenie aj pri žalúdočných či črevných problémoch, nielen u detí, preto si pripravte chutné pyré. Jablká sú vhodné pri cukrovke typu 2, ale aj pri znižovaní hmotnosti.