Premiér Igor Matovič (47) hovorí, že ideme do veľmi ťažkých dní a očakáva, že čísla sa budú ešte zvyšovať a nemocnice nebudú stíhať. Už teraz sú v karanténe desiatky lekárov, a preto šéf vlády avizuje, že pracovať budú musieť možno aj zdravotníci, u ktorých potvrdili COVID-19. Pred pár dňami už k podobnej situácii došlo v banskobystrickej nemocnici. Vtedy to bol škandál, teraz to má byť realita.
Pred pár dňami sa prevalilo, že v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici ordinovali doktori, u ktorých sa potvrdil koronavírus. Na nemocnicu sa ihneď zniesla vlna kritiky. „Pozitívne testovaný lekár by mal byť izolovaný. Pokiaľ nie je, samozrejme, vyslovene potrebný v nemocnici. Keď napríklad zachraňuje kriticky chorého pacienta a nevie to urobiť niekto iný,“ okomentoval situáciu lekár a šéf odborov Jozef Baláž.
Matovič: V Taliansku to bolo bežné
Škandál z Rooseveltovej nemocnice sa však môže v budúcnosti opakovať. Za sobotu pribudlo rekordných 818 nových prípadov a podľa Matoviča „ideme do veľmi ťažkých dní“. V Sobotných dialógoch povedal, že v kritickej situácii budú musieť pracovať aj pozitívne testovaní lekári.
„Táto situácia bola úplne bežná v Taliansku a vo Veľkej Británii počas prvej vlny, keď tých lekárov a zdravotných sestier nebolo dosť, tak poskytovali zdravotnú starostlivosť, samozrejme, v ochranných prostriedkoch, aby nenakazili pacientov, ktorí boli pozitívni,“ uviedol premiér s tým, že by k tomu mohlo dôjsť, ak by v zdravotnom systéme nastali kritické výpadky zdravotníkov. „Ale skúsme každému dopriať, aby každý pozitívny mohol byť liečený v pokoji doma, v karanténe a nemusel byť v práci,“ dodal Matovič.
Ordinovanie nakazených doktorov vyvoláva v spoločnosti vášne. Už po banskobystrickom škandále sa ozývali mnohí zdravotníci a pacienti, ktorým sa takýto krok vonkoncom nepozdával. Nový Čas zisťoval u odborníkov, či by takýto krok v krízovej situácii schvaľovali. „Pokiaľ bude kritická situácia, tak samozrejme nikto nebude utekať z nemocnice, ale nebolo by rozumné siahať po takomto opatrení, pokiaľ to nebude nevyhnutné, pretože chorý lekár predstavuje pre pacienta zároveň aj riziko a nikto nechce, aby lekári zbytočne rozširovali infekciu medzi svojimi pacientmi,“ myslí si Baláž.
„Treba zdôrazniť, že teraz taká situácia nie je, a preto situácia ako v Banskej Bystrici je neakceptovateľná,“ hovorí zas lekár Peter Visolajský, ktorý bol v prvej vlne členom permanentného krízového štábu.
Mali by sa nakazení doktori starať o pacientov?
Chorý lekár predstavuje riziko
Jozef Baláž, lekár a šéf odborov
- Pokiaľ bude kritická situácia, tak nikto nebude utekať z nemocnice, ale nebolo by rozumné siahať po tomto opatrení, pokiaľ to nebude nevyhnutné. Chorý lekár predstavuje pre pacienta riziko a nikto nechce, aby lekári rozširovali infekciu medzi pacientmi. Ak to však bude nevyhnutné, tak zdravotníci budú pripravení pomáhať aj chorí.
Taká kritická situácia zatiaľ nie je
Peter Visolajský, lekár a predseda Lekárskeho odborového združenia
- Samozrejme, my ako lekári, pre ktorých je liečba a starostlivosť o pacientov povolanie, s týmto rátame, ale treba zdôrazniť, že teraz taká situácia nie je, a preto situácia, aká vznikla v Banskej Bystrici, je neakceptovateľná. Je to ohrozovanie pacientov v takejto bežnej situácii.