Avizoval to predseda strany Robert Fico. Smer-SD má k dispozícii 26 podpisov poslancov, potrebuje podľa neho ešte štyri, päť podpisov. Vyzval odídencov zo Smeru-SD, ktorí pôsobia v novej strane Hlas-SD, aby sa k návrhu pridali. Ak sa nepridajú, chcú dať návrh k dispozícii do Národnej rady SR, kde ho bude môcť v pondelok podpísať ktorýkoľvek poslanec.
"Argumentujeme tým, že vláda SR neohraničila územia, na ktorých núdzový stav platí a na ktorých neplatí," uviedol Fico na pondelkovej tlačovej konferencii. Ústavný zákon o bezpečnosti štátu podľa neho hovorí, že vláda musí povedať, na akom území je núdzový stav vyhlásený. Ústavný súd má podľa Fica rozhodnúť do desiatich dní.
Problémom je podľa neho tiež to, že počas núdzového stavu platia vyššie sadzby za viaceré trestné činy. Fico ešte uplynulý týždeň hovoril, že rozhodnutie o núdzovom stave prijala vláda mocensky a silou a je nekvalifikované a protiústavné. V rozhodnutí o vyhlásení núdzového stavu mu chýba odôvodnenie, ktoré ľudské práva sa obmedzujú a ktoré nie. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) minulý týždeň reagoval, že vláda vyhlásila núdzový stav bez toho, aby obmedzila základné ľudské práva a slobody.
Nezaradení poslanci okolo expremiéra Petra Pellegriniho podporia opozičný návrh v súvislosti s vyhlásením vlády o núdzovom stave. TASR o tom informovala Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa strany Hlas-sociálna demokracia, v ktorej poslanci pôsobia.
Líder strany Pellegrini už skôr hovoril o pochybnostiach, či je vyhlásenie núdzového stavu v súlade s Ústavou SR a či nejde o zbytočný zásah do ľudských práv občanov. "Strana Hlas-SD trvá na tom, aby o tom nerozhodovali politici, ale kompetentný nezávislý orgán, ktorým je v tomto prípade Ústavný súd," skonštatovala hovorkyňa.
Medveď Macíková dodala, že strana mala pripravený svoj vlastný návrh. "Keďže ide predovšetkým o záujem občanov, aby neboli vystavení zbytočnej šikane, o čom môže rozhodnúť iba nezávislý orgán, odmieta robiť z tejto témy malicherné politické preteky a správa sa zodpovedne," uviedla.