Už niekoľko mesiacov sa hovorí o tom, že Slováci budú mať väčší záujem o vakcíny proti chrípke ako po minulé roky. Problém však nastal s počtom očkovacích látok, ktoré by mali byť k dispozícii. Do lekární by sa ich totiž od dvoch distribútorov malo dostať 300-tisíc.
Podľa 2. viceprezidentky Slovenskej lekárnickej komory Miroslavy Snopkovej funguje objednávanie vakcín na jednoduchom systéme. „Predobjednávky sa robia v priebehu mesiacov február-marec. Predobjednávky v lekárňach reflektujú záujem pacientov, resp. lekárov, o očkovanie,“ hovorí Snopková pre Nový Čas. Slováci patria v prípade očkovania proti chrípke k rekordérom zo spodu rebríčka Európskej únie. V posledných rokoch bol záujem o túto vakcínu menej ako 5 %.
V praxi to tak znamená, že lekári a lekárne objednávali vakcínu v čase, keď sa nerátalo s vysokým záujmom aj v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Kompetentní upozorňujú, že vakcína proti chrípke nechráni proti ochoreniu COVID-19, pomáha však uchrániť od prípadov, aby pacient chytil obe choroby. Minister zdravotníctva sa bráni kritike, že by nekonali v prípade objednávania vakcín na chrípku.
„Čo sa týka vakcinácie, je to záležitosťou trhu, ja som to nedokázal zmeniť za tých pár mesiacov. Všetky vakcíny boli nakontrahované distribučnými spoločnosťami, lekármi. My sme len žiadali jednotlivé firmy, pokiaľ sa dá, aby navýšili množstvo vakcín. Podarilo sa nám to v jednom prípade o 20 %. Ale štát nedistribuuje tieto vakcíny,“ povedal Krajčí s tým, že podľa neho by malo byť vakcín dostatok.
"Ministerstvo zdravotníctva situáciu ohľadom dostupnosti vakcín proti chrípke rieši a monitoruje. Výsledkom tejto aktivity je, že táto dôležitá prevencia vo forme očkovacích látok proti chrípke je dostupná aj formou tejto vakcíny. Vakcíny sú a budú dodávané na Slovensko vo viacerých vlnách," skonštatovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
V susednom Rakúsku začali vo veľkom očkovať vo Viedni, kde chcú poskytnúť vakcíny pre 400-tisíc ľudí. Tamojšie ministerstvo tvrdí, že vakcíny chcú navyšovať, no tiež hovoria o nedostatku.
Vakcínu na koronavírus má zabezpečiť Európska únia, Češi očakávajú, že bude do konca roka. "Ako členský štát Európskej únie, rovnako ako Česká republika, sme zapojení do spoločného obstarávania na zabezpečenie vakcín. Expertný tím Ministerstva zdravotníctva SR komunikuje so zainteresovanými partnermi, ako aj s viacerými firmami," dodala Eliášová.
Koľko vakcín je na Slovensku
- Influvac Tetra - 170-tisíc kusov
- Vaxigrip Tetra - 130-tisíc kusov
Vakcíny sa objednávajú na jar
Ako tento rok prebiehalo objednávanie vakcín proti chrípke?
- Podobne ako v minulých rokoch; predobjednávky v priebehu mesiacov február-marec. Predobjednávky v lekárňach reflektujú záujem pacientov resp. lekárov o očkovanie.
Bolo možné výrazné navýšenie objednávok v súvislosti s dopytom?
- Ak sa myslí súčasnosť, tak nie. Navýšenie objednávok oproti minulým obdobiam je možné v čase predobjednávok, nie v čase očkovacej sezóny (vzhľadom na charakter výroby vakcín nielen pre Slovensko, ale aj pre ostatné trhy EÚ či sveta).
Dá sa očakávať, že tieto vakcíny budú ešte navýšené?
- Očakávať možno všetko. Avšak s ohľadom na výrobné a logistické procesy vakcín proti chrípke, a tiež kvôli pandémii COVID-19, je potrebné avizované množstvo dávok vakcín považovať za konečné. Ak chceme mať ako krajina k dispozícii väčšie množstvo vakcín pre našich obyvateľov, je potrebné sa téme očkovania systematicky venovať. Osvetová kampaň, akokoľvek dobrá, sa minie účinku, ak nebude čím očkovať.
Pomáhalo so zabezpečením vakcín ministerstvo zdravotníctva?
- Nie