"Aj keď sa únava (z krízy) zisťuje rôznymi spôsobmi a jej úroveň sa v jednotlivých krajinách líši, odhaduje sa, že v niektorých prípadoch teraz dosahuje viac ako 60 percent," uviedol šéf sekcie WHO pre Európu Hans Kluge, ktorého úrad sídli v dánskej Kodani. Povedal, že výpočet je založený na "súhrnných údajoch z prieskumov krajín celého regiónu".
Občania za posledných osem mesiacov priniesli "obrovské obete", aby zabránili šíreniu koronavírusu, uviedol Kluge. Za takýchto okolností je podľa jeho slov "ľahké a prirodzené cítiť sa apaticky a domotivovane, prežívať únavu".
Kluge vyzval európske úrady, aby počúvali verejnosť a pri spolupráci s ňou používali "nové a inovatívne spôsoby" s cieľom oživiť boj proti ochoreniu COVID-19, spôsobované novým druhom koronavírusu, ktorý sa v celej Európe ďalej šíri.
V tejto súvislosti poukázal na miestny úrad v Británii, ktorý situáciu počas koronakrízy konzultoval s občanmi s cieľom zistiť ich pocity, ako aj na samosprávu v Dánsku, kde sa študenti podieľali na vypracúvaní obmedzení, ktoré im umožnia návrat na univerzitu.
Turecko na pochopenie nálady verejnosti použilo prieskumy sociálnych sietí a nemecká vláda sa zase "radí s filozofmi, historikmi, teológmi, behaviorálnymi a sociálnymi vedcami", dodal Kluge.
V 53 členských štátoch WHO doteraz zaznamenali viac ako 6,2 milióna prípadov nakazených a takmer 241 000 súvisiacich úmrtí, vyplýva z údajov WHO.