Lokálne vyrábané očkovacie látky podali v Číne státisícom najnutnejších pracovníkov a iným skupinám obyvateľov pokladaných za vysoko ohrozených koronavírusom, hoci klinické testy ešte neboli úplne ukončené. A práve to vyvoláva obavy odborníkov z bezpečnosti.
Escalanteová, koordinátorka WHO pre základnú medicínu a zdravotnícke technológie, uviedla na on-line tlačovej konferencii, že Čína mala s WHO predbežné diskusie o tom, aby boli jej vakcíny zaradené do zoznamu pre núdzové použitie.
Zaradenie do zoznamu WHO na núdzové použitie je procedúra, ktorá umožňuje posúdenie neschválených vakcín a liečebných metód a ich následné urýchlené sprístupnenie v núdzových situáciách týkajúcich sa zdravia verejnosti. Toto pomáha členským štátom WHO a distribučným agentúram OSN stanoviť prijateľnosť vakcín.
Čína má najmenej štyri experimentálne vakcíny proti COVIDu-19 v poslednom štádiu klinických testov - dve vyvíja štátom podporovaná spoločnosť China National Biotec Group (CNBG) a zvyšné dve sú od firiem Sinovac Biotech a CanSino Biologics.
Testujú ich v krajinách ako Pakistan, Indonézia, Brazília, Rusko a Spojené arabské emiráty (SAE).
SAE minulý mesiac schválili vakcínu CNBG na núdzové použitie, čo bolo prvé zahraničné núdzové povolenie jednej z čínskych vakcín - len šesť týždňov po začatí testov na ľuďoch v SAE, pripomenula agentúra Reuters.