Z bývalej ČSSR prežil len on a František Lukáš († 76), ktorý však zomrel v roku 1996. Jaromír žil šťastne s manželkou v Prahe, no v poslednom čase trpel vážnymi zdravotnými problémami. Kratochvíl na tragický pád lietadla IL-18 OK-NAB v júli 1976 na Zlatých pieskoch spomínal každý deň. Haváriu napokon prežili len traja pasažieri, pričom Jaromír mal prvé dni v nemocni naozaj namále.
„U mňa to bol obrovský zázrak, že som prežil, keďže som hemofilik. Jeden lekár mi povedal, že som mal 27 zlomenín. Pomohol mi vysoký adrenalín, ktorý všetky podobné veci spomaľuje. Mal som šťastie aj v tom, že včas prišli na to, že som bol intoxikovaný leteckým benzínom,“ zaspomínal pred šiestimi rokmi pre Nový Čas na katastrofu a dodal, že mu štastie priniesli mince v saku.
„Tie som potom takmer všetky rozdal známym ako suvenír pre šťastie, keď mali letieť,“ doplnil. Po dlhých týždňoch v nemocnici sa domov do Prahy ešte vrátil letecky, no milujúca manželka potom naliehala, aby už nikam neletel. Tak sa aj stalo. Nikdy viac nikam lietadlom necestovali. Dovolenky trávili len v Európe a užívali si spoločné roky naplnené láskou. V pokročilom veku trpel Jaromír zdravotnými problémami, ktoré sa postupne zhoršovali.
„Jaromír Kratochvíl nás opustil 21. septembra pre dlhotrvajúce zdravotné problémy. Mal 75 rokov a celý život prežil neďaleko Prahy. Ako hemofilik mal obrovské šťastie, že prežil pád lietadla OK-NAB z roku 1976. Následky si niesol celý život, no veľkou oporou mu bola jeho rodina,“ napísal David Púchovský, ktorý rozpletal tajomstvo smrtonosného letu a výpoveď Jaromíra zachytil v knihe venovej tejto tragédii.
Na svete už žije len posledný pamätník tragického letu. Je ním Gerard Menárd z Francúzska. „Dlhé roky žila verejnosť v domnení, že pán Menárd neskôr po nehode zahynul, čo nebola pravda. Svoju prvú spoveď o havárii poskytol až v roku 2019 do mojej knihy,“ dodal na záver publicista David Puchovský.