Základné imanie štátnej VšZP sa malo podľa návrhu ministerstva zdravotníctva pôvodne zvýšiť o 300 miliónov eur.
"Som veľmi rád, že pôvodná suma 300 miliónov eur klesla na 100 miliónov, napriek tomu sme sa pri tomto hlasovaní zdržali, preto, lebo to nepovažujeme za správne," uviedol predseda strany SaS. Viac sa však k dofinancovaniu štátnej poisťovne vyjadrovať nechcel, komunikovať v tejto veci bude podľa neho minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Sulík tvrdí, že nejde o nedovolenú štátnu pomoc a postupuje obozretne so snahou eliminovať riziko prípadného súdneho sporu. Odvoláva sa na spor týkajúci sa zdravotných poisťovní, v ktorom Slovensko uspelo na Súdnom dvore v Luxemburgu. Súd v júni potvrdil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, podľa ktorého rôzne opatrenia v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušili pravidlá štátnej pomoci a zamietol žalobu zdravotnej poisťovne Dôvera.
Návrhom dofinancovania VšZP sa vláda zaoberala už počas minulotýždňového rokovania (30. 9.). Šéf rezortu financií Eduard Heger (OĽANO) vtedy uviedol, že materiál potrebujú prebrať v pokoji a na koaličnej rade. Obe súkromné zdravotné poisťovne Dôvera aj Union tento krok považujú za "neférový" a skritizovali ho. Heger nevidí dôvod, prečo by sa štát mal podieľať na stratách, keď sa súkromné zdravotné poisťovne nechceli podeliť o zisk. Štátna VšZP reaguje, že kroky súvisiace s dofinancovaním sú plne v kompetencii jediného akcionára.