Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Mareka Krajčího (46) oznámilo, že viaceré z nemocníc začínajú s reprofilizáciou lôžok, čiže prispôsobujú svoje priestory pre ďalších pacientov s koronavírusom, ktorí sa nezmestia na pôvodné infektologické miesta. Nový Čas sa pozrel na to, ako to budú slovenské nemocnice ďalej zvládať.
Premiér Igor Matovič v stredu oznámil, že pribudlo 887 nových potvrdených prípadov nákazy, čo je rekordné číslo. Podstatné je, že stúpa aj počet pacientov v nemocniciach, ktorých tam je neporovnateľne viac ako v prvej vlne. Nemocnice zatiaľ nehlásia nezvládanie ošetrovania ľudí, no priznávajú, že musia meniť svoj chod. Sám minister Krajčí nedávno oznámil, že sa odkladajú niektoré operácie. Potvrdil to aj Matovič.
„Keď zmeníte lôžka pre operácie bedrového kĺbu a budú z nich lôžka pre COVID pacienta, tak sa niektoré operácie odkladajú,“ povedal premiér. Narážal práve na reprofilizáciu priestorov nemocníc. Kompetentní však odmietajú, že by akútne chorí pacienti nedostali potrebné ošetrenia. Ide najmä o dlhšie plánované zákroky, ktoré sa odložia na obdobie po pandémii.
Časť už je plná
Z tabuľky rezortu zdravotníctva vyplýva, že naplnené sú lôžka v Martine, Ružomberku alebo Trenčíne. Práve v týchto zariadeniach dochádza k tomu, že manažmenty musia riešiť nové postele pre pacientov s COVID-19. Fakultná nemocnica v Trenčíne tak pridala napríklad sto lôžok. V Ružomberku majú k dispozícii ďalších 74 pripravených postelí na viacerých klinikách a oddeleniach.
„Zároveň na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny je naďalej päť lôžok určených pre pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ tvrdia z nemocnice.
Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že zmena lôžok pre COVID pacientov nastáva v 12-tich fakultných a univerzitných nemocniciach v pôsobnosti ministerstva po celom Slovensku. „Aktuálne máme 467 lôžok na oddeleniach, kde sú COVID pacienti – zmenou lôžok vieme získať ďalších 701 lôžok, t. j. celkovo bude týchto lôžok 1 168,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Priznávajú, že niektoré zdravotnícke zariadenia už pristúpili k odloženiu plánovaných zákrokov.
Ide napríklad o Fakultnú nemocnicu Trnava, Fakultnú nemocnicu Trenčín či Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura Košice. „Každá nemocnica má svoj vlastný Pandemický plán, je to na základe ich rozhodnutia a aktuálnej epidemiologickej situácie v regióne. Akútna zdravotná starostlivosť je poskytovaná všetkým pacientom, ktorí ju nevyhnutne potrebujú,“ dodala Eliášová.
Lekári s nákazou
Po tom, čo štát zabezpečil približne tisíc pľúcnych ventilácií, ktoré majú pomáhať ľuďom zasiahnutých koronavírusom, sa ozývali hlasy, či máme dostatok zdravotníckych zamestnancov. Práve tí sú vystavení koronavírusu vo väčšej miere, keďže s pacientmi prichádzajú do priameho kontaktu. Úrad verejného zdravotníctva opisuje, že od začiatku pandémie evidujú 905 pozitívnych ľudí, ktorí pracujú v zdravotníckom povolaní.
Z toho v 264 prípadoch ide o tzv. profesionálnu nákazu, čiže zdravotník sa nakazil pri výkone práce. „K 4. 10. 2020 bolo aktívnych 588 prípadov pozitívnych zdravotníckych pracovníkov, z toho 113 prípadov bola profesionálna nákaza,“ dodal Marek Eliáš z Úradu verejného zdravotníctva.
Problém je so starostlivosťou o iných pacientov
- Nie je problém ani tak v tom, koľko lôžok bude k dispozícii pre infikovaných na COVID-19 po tom, ako sa nemocnice reprofilizujú, ako skôr v tom, že nám potom nezostávajú lôžka a zdravotná starostlivosť pre iné diagnózy. Toto je zásadný problém, že sa reprofilizáciou výrazne obmedzujú ostatné výkony v nemocniciach. Plánované operácie atď. Toto je ten najväčší problém pandémie, že ten vírus vyblokuje nemocnicu a zdravotný systém, ktorý sa potom nedokáže dostatočne postarať o ostatné vážne veci. Aby nedošlo k tomu, že lôžok nebude dostatok, prijali sa teraz prísnejšie opatrenia. Ukáže čas, najbližší týždeň, či nebude treba ešte prísnejšie opatrenia, a to budeme vedieť podľa toho, ako nám budú narastať počty. Obávam sa toho, že bude potrebné zaviesť ešte prísnejšie opatrenia.
Pomáhať budú aj iné nemocnice
Pavol Jarčuška, šéf Slovenskej spoločnosti infektológov
- Všetky nemocnice si teraz zapnú reprofilizačné plány a situácia sa, samozrejme, bude odvíjať od počtu nakazených. V súčasnosti nemocnice ešte zvládajú riešiť daný stav, ak nebudú zvládať, pomáhať im bude nemocnica v ich blízkosti. Samozrejme sa môže stať, že nastane tzv. Lombardský scenár, čo sa týka pľúcnych ventilátorov, ale to nepredpokladám, že sa stane, hoci my nevieme predvídať, aké čísla budeme mať o týždeň. Nemocnice v Košiciach očakávajú do konca týždňa dvojnásobný nárast pacientov nakazených koronavírusom. Rapídne pritom rastie počet infikovaných nad 65 rokov. Na kliniku často privezú aj pacientov z lokálnych nemocníc bez potrebnej indikácie, čo zdržiava pri práci s potvrdenými či podozrivými pacientmi. Čaká nás však zmena k lepšiemu, pretože vláda minulý týždeň obstarala 500-tisíc antigénových testov, ktoré by mali stačiť na mesiac.