Premiér Matovič tiež v utorok pohrozil, že ak bude Dôvera využívať svojich poistencov na vydieranie, štát podľa neho zmení zákon a umožní prepoistenie aj mimo tradičného dátumu ku koncu septembra.
Pôvodne malo do štátnej poisťovne natiecť až 300 milión eur, nakoniec sa vláda rozhodla na jej dofinancovaní vo výške len 100 miliónov. Predošlá vláda sa podľa premiéra Igora Matoviča správala k svojej poisťovni macošsky. Zväčša na konci roka zvýšila platbu za poistencov štátu a peniaze navyše sa tak dostali aj do súkromných poisťovní – Dôvery a Union. Za posledné tri roky mala podľa neho takto štátna poisťovňa kvôli tomu prísť o 243 miliónov eur.
Tieto „diery“ chcú teraz zalepiť práve spomínanou 100-miliónovou dotáciou. „Zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne urobili ošklbanú hus, ale perie nekončilo v spoločnej perine, ale v duchne Jaroslava Haščáka,“ povedal Matovič s tým, že akcionára Dôvery nazval mafiánom a pozval ho do ringu. Penta si podľa neho vytiahla z verejného poistenia 705 miliónov, z toho 460 cez fiktívne účtovné operácie a ostatok cez vyplatenie zisku.
Vyšli naprázdno
Súkromné poisťovne teda pomocnú ruku od štátu nedostanú. Podľa predsedu vlády sa nemôžu tváriť, že sú súkromní podnikatelia, ktorí sa nerozdelia, keď majú zisk, a očakávajú pomoc štátu, keď sú straty. Šéf kabinetu zároveň odmietol, že by išlo o nepovolenú podporu.
„Posilňujeme svoj majetok, aká nepovolená štátna pomoc?“ povedal s tým, že ak niektorá súkromná poisťovňa použije poistencov na vydieranie, štát zmení zákon a umožní prepoistenie aj mimo tradičného dátumu ku koncu septembra. Matovič zároveň odporučil onkologickým pacientom prepoistiť sa do VšZP, lebo len tam sa im dostane najlepšej liečby. S dofinancovaním však mali problém aj niektorí koaliční partneri. „Nemáme vnútornú silu hlasovať za, je to veľa peňazí,“ vysvetlil minister hospodárstva Sulík, prečo sa na vláde zdržali hlasovania.
Chceme férové rokovanie
Na silný útok premiéra zareagovala aj súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. Požaduje spravodlivé, nediskriminačné a férové dofinancovanie celého zdravotného sektora. „Vláda by mala prestať hazardovať so zdravím viac ako dvoch miliónov poistencov a garantovať rovné podmienky pre všetky zdravotné poisťovne,“ uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský s tým, že nepožadujú štátnu pomoc.
Ako dodala Dôvera, výpadok príjmov v rozpočtoch zdravotných poisťovní nespôsobilo ich zlé hospodárenie, ale predovšetkým zle naplánovaný štátny rozpočet na rok 2020, v ktorom štát nedokázal zvýšiť platby za svojich poistencov. Tento stav podľa nich ešte umocnili dosahy pandémie.
Za absurdný a nespravodlivý považuje tento krok aj ďalšia súkromná poisťovňa, ktorá odmieta, aby sa v súkromných poisťovniach skladali na záchranu jednej štátnej zdravotnej poisťovne. „Obávame sa, že to destabilizuje systém,“ uviedla hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová s tým, že VšZP má najvyššie príjmy na jedného poistenca.