V liste adresovanom premiérovi odborári Matoviča vyzvali, aby sa stal gestorom obnovenia sociálneho zmieru. Predseda vlády má podľa KOZ zamedziť ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Milanovi Krajniakovi nezmyselne trestať odbory za obhajobu ústavného práva zamestnancov na primeranú mzdu. Odborári o tom informovali v tlačovej správe.
"Sociálny dialóg nie je hra, sociálny dialóg je nástroj, ktorý učí dialógu a eliminuje tak nebezpečný diktát. Zamestnanci nie sú poddaní, ale sú sebavedomou súčasťou demokracie," uviedol prezident KOZ Marián Magdoško. Viesť sociálny dialóg podľa neho nikdy nebolo jednoduché a vyžaduje si to veľké úsilie. "Sme si toho vedomí, a to nielen preto, že viesť sociálny dialóg je súčasťou dohovorov Medzinárodnej organizácie práce, ktorej je Slovenská republika členom,“ dodal.
KOZ s podporou odborových zväzov organizovala protestné pochody vo viacerých mestách Slovenska. "Dôvodom protestov bolo konanie ministra práce a jeho zavádzajúce vyjadrenia na adresu Konfederácie odborových zväzov SR," tvrdia odborári. Minister práce Milan Krajniak na augustovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR prerušil v bode týkajúcom sa ustanovenia minimálnej mzdy na rok 2021 rokovanie a odišiel so zástupcami zamestnávateľov na individuálne rokovanie.
"To považujeme za hrubé porušenie princípu tripartitného sociálneho dialógu," uviedla KOZ. Z toho dôvodu odborári odišli z rokovania tripartity. Upozorňujú na to, že šéf rezortu práce predložil na rokovanie tripartity iný návrh na zmenu výšky minimálnej mzdy ako v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Za navrhovanými legislatívnymi zámermi vlády vidí KOZ najmä snahu o znižovanie mzdových a sociálnych štandardov pracujúcich a negatívny zásah do postavenia a práv zamestnancov.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí v reakcii na konanie predstaviteľov KOZ predložilo do pripomienkového konania legislatívny návrh, podľa ktorého by zamestnancov aj zamestnávateľov mali v tripartite zastupovať najmenej po tri subjekty. Ak ďalšie subjekty nespĺňajú súčasné kritérium na členstvo v Hospodárskej a sociálnej rade SR (HSR), ďalší zástupca zamestnancov alebo zamestnávateľov sa doplní do tripartity podľa veľkosti subjektov.
Po vstupe do rady bude miesto takého člena garantované na 12 mesiacov. Ak sa po roku garantovaného členstva iné subjekty budú domnievať, že majú väčšiu reprezentatívnosť ako niektorý člen tripartity, budú môcť požiadať o vstup do HSR. V prípade sporu o členstvo v tripartite rozhodne rozhodca.
Zamestnávateľov v Hospodárskej a sociálnej rade SR v súčasnosti zastupujú štyri organizácie, a to Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Asociácia priemyselných zväzov a Združenie miest a obcí Slovenska. Záujmy zamestnancov obhajuje len Konfederácia odborových zväzov SR.