Predmetom sporu bola otázka využívania minerálnej vody z prameňov v slovenskej obci Legnava. Tá mala byť prepravovaná prostredníctvom potrubia do Poľska a fľaškovaná v poľskej obci Muszyna. Následná novela ústavy však zakázala vývoz nebalenej vody zo Slovenska. Poľská firma preto žalovala Slovensko a požadovala od krajiny vyplatenie náhrady škôd vo výške takmer 170 miliónov eur z dôvodu, že novela Ústavy SR, ktorá reguluje vývoz nebalenej vody, je v rozpore s medzinárodným právom.
Arbitrážny tribunál poľskej firme nepriznal oprávnenosť údajných legitímnych očakávaní na vydanie povolenia na využívanie minerálnej vody a ani na uskutočnenie projektu ako takého. Formálne síce bolo priznané porušenie spravodlivého a rovného zaobchádzania vo vzťahu k správnemu konaniu vo veci vydania povolenia na využívanie minerálnej vody, bez ohľadu na toto porušenie však plánovaný projekt nemohol byť v konečnom dôsledku realizovateľný a preto toto porušenie nemohlo mať za následok ani vznik akejkoľvek škody.
„Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol, že Slovensko bolo v práve, keď zakázalo vývoz slovenskej vody a ochránilo svoje prírodné zdroje. Podarilo sa nám dosiahnuť obrovské víťazstvo, ktoré naplno ocenia budúce generácie, a vybojovali sme významný právny precedens aj pre iné štáty. Impulzom bola snaha poľskej firmy vybudovať potrubie popod rieku Poprad, aby mohli slovenskú minerálku dávať do fľašiek v Poľsku a nie u nás. Urobili sme zásadné a odvážne rozhodnutie, za ktoré Slovenskú republiku firma okamžite zažalovala,“ napísal v reakcii vo svojom profile na sociálnej sieti Peter Žiga (Hlas-SD), ktorý bol v čase podania žaloby ministrom životného prostredia. Žiga na záver statusu pochválil právnych zástupcov, ktorí v spore zastupovali Slovenskú republiku a obhajovali tak oprávnené a legitímne záujmy krajiny.