Predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská (38) vo štvrtok zavítala na Slovensko, kde sa stretla s premiérom Igorom Matovičom (47) a s prezidentkou Zuzanou Čaputovou (47), ktorí ju označili za hrdinku. Zavítala sem napriek tomu, že je v rodnej krajine a v susednom Rusku hľadanou osobou. O čom sa spolu rozprávali? Cichanovská upadla do nemilosti po zmanipulovaných augustových voľbách, v ktorých kandidovala za prezidentku, no opätovne zvíťazil prezident Alexander Lukašenko.
Voľby označila za podvod a odmietla ho uznať za víťaza. Za pravdu jej dali státisíce ľudí, ktorí pre výsledok vyšli do ulíc. Líderka bieloruskej opozície žije odvtedy v exile v Litve a Bielorusko po nej nedávno vyhlásilo pátranie. Pridalo sa aj Rusko. V Bielorusku je stíhaná za to, že z jej iniciatívy opozícia vytvorila Koordinačnú radu, ktorá chce pokojné odovzdanie moci v krajine.
Cichanovská sa na Slovensku stretla s prezidentkou aj s premiérom. Podľa Matoviča je cenné, keď sa ľud postaví diktátorom. „O to cennejšie je, keď sa diktátorovi postavia ženy a postavia sa na čelo boja proti útlaku,“ povedal premiér po stretnutí s tým, že Cichanovská je vzorom pre mnoho žien vo svete i v Európe. Zároveň ju ubezpečil o podpore slovenskej vlády voči bieloruskému ľudu. „Voľby sú vtedy voľbami, keď sú demokratickými. To, čo sa udialo v Bielorusku, demokratické, transparentné a spravodlivé určite nebolo,“ dodal Matovič.
Prezidentka Zuzana Čaputová opísala Cichanovskú ako charizmatickú dámu. „My ženy sme silné,“ povedala mi na stretnutí Sviatlana Cichanovská a ja s ňou musím iba súhlasiť,“ skonštatovala Čaputová. Pripomenula, že jej manžel je ešte stále v bieloruskom väzení. „Celý demokratický svet vrátane Slovenska považuje snahu státisícov demonštrujúcich Bielorusov a Bielorusiek o slobodné voľby za oprávnenú. Bitie, zatýkanie pokojne demonštrujúcich ľudí, odmietanie zdravotnej starostlivosti zraneným demonštrantom, vynucovanie odchodov opozičných predstaviteľov z krajiny, to všetko sú praktiky, ktoré ukazujú, že Lukašenkov režim stratil legitimitu a bez násilia voči vlastným obyvateľom si už nevie udržať moc,“ dodala.
Cichanovská si prejavenú podporu cení. „Veľmi si vážime podporu, ktorú cítime, najmä v podobe študentských programov a humanitárneho koridoru. Za túto podporu sme nesmierne vďační,“ uviedla.
Bielorusko nebude nadšené
Alexander Duleba, analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku
- V Bielorusku z tejto návštevy nebudú nadšení, to je jasné. Myslím, že Slovensko sa vyjadrilo jasne k situácii v Bielorusku, Lukašenka ako prezidenta neuznávame a pripojili sme sa k sankciám EÚ. Pozícia Lukašenkovho Bieloruska je takisto jasná. Na Cichanovskú bol v Bielorusku vydaný zatykač, ku ktorému sa pridalo aj Rusko. Na druhej strane, ľudia, ktorí sú v Koordinačnej rade v Bielorusku, ktorí chcú zmeny v krajine, budú radi.