Umelecká licencia?
Situáciu sa hneď snažil upokojiť riaditeľ jihlavskej nemocnice Lukáš Velev. Podľa neho nie sú v takom stave, aby sa lekári museli rozhodovať, koho pripoja na ventiláciu a koho nie. „Kolega to napísal s určitou umeleckou licenciou,“ vyhlásil Velev. Priznal síce, že kapacita nemocnice sa naplnila, ale podľa epidemiologického plánu má v zálohe pripravených ešte raz toľko lôžok a ventilátorov. Aktuálne v nej leží 50 chorých s koronavírusom a 9 je na ventilácii. Potvrdil však, že časť pacientov nepripájajú, ale takáto prax bola v nemocniciach bežná už predtým a nesúvisí s ochorením COVID-19.
„Všeobecne ide o pacientov, ktorí sú vplyvom chorôb na konci svojej životnej cesty. Ich orgánové rezervy sú vyčerpané. Často sú ležiaci, nevnímajúci a sú bez prejavov,“ vyjadrilo sa vedenie jihlavskej nemocnice. „Týmto ľuďom nedokážeme život zlepšiť ani nijako zmysluplne predĺžiť. Nezachraňujeme ich, lebo by to bolo proti ľudskosti,“ povedal Velev. V prípade, že žiadna liečba nedokáže koniec odvrátiť, uchyľujú sa k paliatívnej starostlivosti, ktorá má zmierniť príznaky pacienta.
Že takáto prax prebiehala už predtým, potvrdil aj minister zdravotníctva Roman Prymula. Ten sa o prípad po zverejnení Trnkovho statusu hneď zaujímal. „Spojil som sa s pánom doktorom aj s primárom oddelenia a prebral som s nimi celú situáciu. Motivácia pána doktora bola veľmi jednoduchá. Chcel ukázať svojim kolegom, ktorí situáciu bagatelizujú, že COVID-19 nie je len bežná chrípočka,“ vyjadril sa Prymula.