Medzi nich už niekoľko rokov patrí aj Tomáš Ralbovský (31). Okrem toho, že toto nádherné divadlo fotí, prednáša aj v školách, ako bezpečne prežiť búrku. Podľa jeho slov na Slovensku bola najnebezpečnejšia tá, ktorá vyčíňala pred pár dňami v Gemerskej Vsi (okr. Revúca), keď tornádo ničilo strechy rodinných domov a vzdušný vír strhol elektrické vedenie.
Tomášov príbeh ako lovca búrok sa začal v roku 2012, keď založil stránku Severe Weather Slovakia, aby informoval ľudí, kde a ako sa pohybujú búrky, aby boli v bezpečí. „Postupne ma začali blesky priťahovať. Je to divadlo na oblohe. Je to umenie, ktoré sa nikdy neopakuje, a príroda nám ho dáva. Mňa to robí šťastným,“ hovorí Tomáš s tým, že dokonca na to existuje odborný výraz, takzvaná ceraunofília, čo je označenie človeka, ktorý miluje blesky a hromy.
„Keď idú všetci ľudia dovnútra, teda mali by ísť, ja idem do terénu. Najnebezpečnejšia búrka, čo sa týka slovenského územia, je supercelárna búrka. Tieto búrky prinášajú aj väčšie krúpy, ktoré môžu dosahovať 3,5 až 10 centimetrov. Takisto môžu vytvoriť tornádo, ako sa teraz stalo na Gemeri,“ vysvetlil lovec búrok, ktorý okrem fotenia bleskov robí aj prednášky. „Robím školenia, prednášky pre ľudí a aj pre školy, ako sa správať, keď sú krúpy, blesky, silný dážď, silný vietor, či ako rozpoznať, že sa blíži búrka,“ vraví Tomáš.