Stredoázijskou krajinou zmietajú nepokoje po nedeľných parlamentných voľbách. Kandidovalo v nich 16 strán a 11 z nich odmietlo výsledky uznať, pretože najviac hlasov získali zavedené strany. Členovia vlády, okrem premiéra, budú pokračovať v práci, kým nebude vytvorený nový kabinet, píše ruský denník Kommersant na svojom webe.
V pondelok vypukli v Kirgizsku demonštrácie na protest proti voľbám a volebná komisia ich výsledok v utorok zrušila. V rovnaký deň stúpenci opozície obsadili časť vládnych budov a oslobodili z väzenia opozičného predstaviteľa Sadyra Žaparova a exprezidenta Almazbeka Atambajeva. Zároveň oznámili, že chcú zvrhnúť prezidenta Žeenbekova a zostaviť novú vládu. Medzitým odstúpil premiér Boronov a časť parlamentu na jeho miesto zvolila Žaparova. Druhá časť s nimi podľa Kommersantu nesúhlasila.
Prezident Žeenbekov v piatok povedal, že je ochotný sa vzdať úradu, keď bude vymenovaný nový kabinet. Opozícia je však rozštiepená a zatiaľ sa na vytvorení dočasnej vlády nedohodla. Teraz sa strany dohadujú o post premiéra a predsedu parlamentu, píše Kommersant. Prvé kroky k riešeniu sa objavili v piatok, keď dvaja súperiaci kandidáti na post nového premiéra, Omurbek Babanov a Tilek Toktogazijev, vyhlásili, že budú spolupracovať. Niekoľko strán ich už podporilo, Sadyr Žaparov sa doteraz nevyjadril, uviedla agentúra Reuters.