Havel nebol slaboch, ale symbol silnej rovnej chrbtice, uviedli signatári, medzi ktorými je niekdajší premiér a predseda Senátu Petr Pithart, spisovateľ Ivan Klíma, bývalý Havlov poradca a hudobník Michael Kocáb, bývalý veľvyslanec Peter Janyška, výtvarník Joska Skalník alebo spoluzakladatelia Verejnosti proti násiliu Fedor Gál a Ladislav Snopko.
Film Havel prináša príbeh Václava Havla z jeho disidentských čias, odohráva sa v rokoch 1968 až 1989. Snímka sa sústreďuje na jeho osobný život, ktorému vo filme dominuje nielen boj za pravdu, prenasledovanie a väznenie, ale aj milostné vzťahy, vlastné pochybnosti a humor. "Náš film je o človeku, ktorý sa rozhodol bojovať proti nespravodlivosti, šiel pre svoje presvedčenie do väzenia a skoro tam za svoju pravdu umrel. O človeku, ktorý si svoje jedno zaváhanie vyčítal natoľko, že už ďalej načúval iba hlas svojho svedomia, a to z neho urobilo svetovú ikonu. So všetkými ľudskými nedokonalosťami a občas absurdnými rozpormi, ktoré si, myslím, sám uvedomoval, ako o tom svedčí jeho tvorba. To je pre mňa Havel, o tom je náš film a mnoho českých a svetových osobností ten film takisto takto vníma," povedal v piatok ČTK režisér Slávek Horák.
"My, ktorí sme Václava Havla poznali, boli jeho priateľmi alebo pracovali v jeho blízkosti, sme šokovaní, aký obraz o prvom ponovembrovom prezidentovi a dlhoročnom hýbateľovi bývalej opozície ten film predkladá," uviedli signatári listu. "Ako prešľapujúceho slabocha, ktorý sa nevedel nikdy rozhodnúť, ktorého musel vždy niekto údajne postrčiť, ako okrajovú, historicky náhodnú váhavú figúrku," uviedli. Film podľa nich vytvára akúsi nakreslenú, nepravdivú podobu Václava Havla aj celého vtedajšieho disidentského prostredia a prispieva tak k demontáži významného symbolu modernej českej identity.
"Symbolu rovnej, neohnutej chrbtice vo veciach verejnej a politickej angažovanosti, ktorý Václav Havel stelesňuje v novodobých českých dejinách a ktorý je pre české skupinové povedomie tak potrebný. Havel ho navyše stelesňuje nielen doma, ale stále aj vo svete," uvádza sa v liste. Jeho signatári pripomínajú, že Havel bol pri všetkej svojej váhavosti a slušnosti "silák, ktorý menil dejiny", mal výrazný organizačný talent a veľkú charizmu, stál v epicentre väčšiny aktivít bývalej opozície a dokázal prepájať najrôznejších ľudí a skupiny. "Bol majster slova, ako málokto dokázal opísať marazmus 70. a 80. rokov aj formulovať požiadavky opozície, a zároveň mal odvahu zaplatiť za to roky opakovaného väznenia a policajného prenasledovania," dodávajú. Film podľa nich robí z Havla karikatúru a demontuje tak jeden z pozitívnych prvkov, na ktoré sa odvoláva moderná národná identita.