Ako píše britský portál Daily Mail, španielska virologička Margarita del Val sa nazdáva, že kým prekonáme pandémiu úplne, bude to beh na dlhú trať. „Bude to maratón," tvrdí vedúca Španielskej rady pre národný výskum (CSIC).
Rovnako ako v USA, sa aj španielski zdravotnícki predstavitelia dostali do rozporu s politikmi, ktorí bojujú o zvládnutie koronavírusovej krízy. Španielsko je teraz opäť najviac postihnutou krajinou v Európe a v piatok prijalo ďalšie obmedzenia v nádeji, že spomalí rýchle šírenie vírusu. Nosenie rúšok je povinné na verejných priestranstvách, zhromaždenia sú obmedzené len na skupinky šiestich ľudí. To isté platí aj v baroch a reštauráciách, kde je počet osôb obmedzený rovnako.
Španieli, ktorí mali nariadenú povinnú karanténu už od 14. marca, sú z celej situácie unavení a frustrovaní. Napriek prísnejším opatreniam tam prípady nákazy prudko stúpajú a vo štvrtok bolo hlásených 10 981 pozitívne testovaných prípadov a 196 nových úmrtí.
Varovania Margarity del Val odzrkadľujú aj pocity amerického špecialistu na infekčné choroby, doktora Anthonyho Fauciho. Ten minulý týždeň, počas živého prenosu na sociálnej sieti Facebook, v debate s guvernérom New Jersey Philom Murphym uviedol, že aj keby bolo zaočkovaných 75 alebo 80 percent obyvateľov Spojených štátov, nemôžu prestať byť obozretní v našich rozhodnutiach a opatreniach v oblasti verejného zdravia.
Nový typ koronavírusu, SARS-Cov-2, bol prvýkrát zistený v USA aj v Španielsku v januári 2020. Za uplynulých 10 mesiacov sa oba štáty priblížili k bodu zlomu, nosenie rúšok sa stalo normou a počty prípadov začali klesať na únosnú mieru. Američania aj Španieli si vydýchli a začali si v letných mesiacoch užívať teplé počasie a možnosť zhromažďovať sa v relatívnom bezpečí.
„Myslím si, že keď sa ľudia zdržiavali von, zabúdali na druhé opatrenia, na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti či nosenie rúška," hovorí doktorka del Val. Poznamenala tiež, že akonáhle sa opatrenia a zákaz vychádzania povolili, ulice, bary aj verejná doprava boli opäť preplnené rovnako ako pred pandémiou.
Problém bude pretrvávať, pokým nebude na trhu dostupná vakcína. Spoločnosť Johnson & Johnson uzavrela s Európskou úniou vrátane Španielska dohodu, že im dodajú dostatočné množstvo vakcíny, ktorú momentálne vyvíjajú, na zaočkovanie 200 miliónov ľudí. Očakávajú, že vakcína bude pripravená v januári 2021.
Španielsko uzatvára zmluvy aj s ďalšími výrobcami vakcín, vrátane spoločnosti AstraZeneca, ktorá sa operuje na Oxfordskej univerzite, a do decembra by mali mať dva milióny dávok. Medzi schválením akejkoľvek vakcíny, jej distribúciou a prijatím vakcíny verejnosťou však bude nevyhnutné oneskorenie. V súčasnosti iba asi polovica Američanov tvrdí, že sa plánujú dať zaočkovať proti ochoreniu Covid-19.
Americký prezident Donald Trump zmenil svoju rétoriku po tom, čo sa sám novým vírusom nakazil. Noseniu rúšok sa však stále vyhýba. „Musíme si na pár rokov zvyknúť na nosenie rúšok a dôležité opatrenia začleniť do nášho každodenného života, pretože sa premenia na niečo, čo je pre nás užitočné,“ povedala Margarita del Val.