„Neviem, čo by tu armáda robila. Nechápem, na čo by tu bola. Neviem, do akej miery konkrétne rozmýšľajú, no nejaké dohľadávanie trasovania nepomôže,“ tvrdí s tým, že by viac pomohlo testovanie antigénovými testami v školských zariadeniach. Podľa regionálnej hygieničky Márie Varmusovej by mali členovia armády napochodovať v pondelok. „Koordinujeme postupy, sme v spojení a v súčinnosti s armádou prijímame opatrenia. Budú robiť všetko, od vyhľadávania cez administratívne práce až po dodržiavanie nariadení, taká je naša požiadavka. Každý regionálny úrad verejného zdravotníctva zasiela požiadavku na počty, musí sa to celé zlogistikovať,“ vysvetlila.
Bujaré svadby
Hoci mnohé nádejné nevesty svoje svadby už oplakali a odložili ich, na Orave tak neurobili všetky. Aj nám sa podarilo zachytiť pred kostolom v Dolnom Kubíne svadobčanov v bujarej nálade. Nie všetci sa však správali zodpovedne. „Aspoň si mohli nasadiť rúška. Som zvedavý, či teraz pôjdu všetci domov,“ povedal nahnevane jeden z okoloidúcich. Prevažná časť ochorení má súvislosť so svadbami, s rodinnými oslavami a ďalšími početnejšími spoločenskými udalosťami.
Minimálne posledný týždeň pred obmedzením počtu účastníkov na hromadných podujatiach sa v týchto regiónoch konali svadby denne a niekedy aj v počte niekoľko desiatok ľudí. Už niekoľko týždňov sa hovorí aj o svadobnej turistike po sprísnení opatrení do blízkeho Poľska. „Áno, autobus plný svadobčanov nik neodkontroluje. Ak nám začnú umierať ľudia vo veľkom, môžeme si za to sami aj pre svadby a rodinné oslavy,“ pridáva sa Milan z Trstenej (okr. Tvrdošín).