Severná Kórea (KĽDR) na sobotňajších oslavách 75. výročia založenia vládnucej Kórejskej strany pracujúcich predviedla rôzne zbrane vrátane dvoch rakiet, ktoré zahraničie videlo po prvý raz. Jedna je zjavne medzikontinentálna balistická strela (ICBM) väčšia než doterajšie takéto známe rakety, akými disponuje Pchjongjang, a druhá zrejme modernizovaná verzia rakety odpaľovanej z ponoriek.
Hoci niektorí experti uviedli, že by mohlo ísť o atrapy rakiet v štádiu vývoja, ich predstavenie naznačuje, že KĽDR neustále pracuje na posilnení svojho zbrojného potenciálu v čase uviaznutého diplomatického dialógu s USA.
Juhokórejské ministerstvo obrany v nedeľu vyjadrilo znepokojenie nad tým, že "Severná Kórea predstavila zbrane vrátane predpokladanej novej balistickej strely dlhého doletu". Vo vyhlásení žiadalo, aby sa Pchjongjang držal medzikórejských dohôd z roku 2018, zameraných na zníženie vojenského napätia.
Ministerstvo zahraničných vecí v Soule medzitým apelovalo na Severnú Kóreu, aby sa vrátila k rozhovorom o prísľuboch dosiahnutia denuklearizácie a mieru na Kórejskom polostrove. Členovia juhokórejskej Rady pre národnú bezpečnosť po mimoriadnom zasadnutí oznámili, že analyzujú strategický význam zbraňových systémov KĽDR prezentovaných v sobotu a preverujú obranný potenciál Južnej Kórey.
Severokórejský vodca Kim Čong-un na vojenskej prehliadke varoval, že jeho krajina nikdy nevyužije zbrane "ako prostriedok na preventívny úder", ale bude naďalej posilňovať svoj zastrašovací zbrojný arzenál, ktorý v prípade hrozby plne zmobilizuje.
Skutočnosť, že Kim dodržiava dobrovoľné moratórium na skúšky jadrových zbraní a rakiet dlhého doletu, podľa AP naznačuje, že chce pochovať šance na rozhovory s USA. Podľa niektorých expertov však napokon uskutoční test väčšej zbrane, a to po prezidentských voľbách v USA v novembri, aby zvýšil tlak na ich víťaza.