Najťažšie diagnózy
V zariadení absolvuje komplexnú rehabilitačnú liečbu ročne okolo 1 600 pacientov, z toho je okolo 100 po čerstvých úrazoch chrbtice s poškodením miechy. Cieľom liečby je dosiahnutie čo možno najvyššieho stupňa nezávislosti a návratu do plnohodnotného rodinného, spoločenského a pracovného života. „Ťažko zranenému človeku sa zásadným spôsobom zmenia životné podmienky a my ho musíme na toto pripraviť,“ vysvetlil doktor Hudec.
Počas pobytu v NRC je každému pacientovi k dispozícii psychológ. Ten mu pomáha adaptovať sa na novú životnú situáciu a preklenúť ťažké životné obdobie - depresie. Prijímaní sú aj pacienti, ktorí utrpeli úraz hlavy a mozgu a pretrváva u nich rôzny stupeň motorického, psychického, prípadne aj mentálneho postihnutia. „Cieľom rehabilitácie pacientov je maximalizovať funkčné schopnosti na najvyšší dosiahnuteľný stupeň a pomôcť dosiahnuť maximálnu možnú sebestačnosť. Samostatnou časťou ergoterapie, teda liečby prácou, je liečebná výchova sebestačnosti - výcvik bežných denných činností.“
Do Kováčovej prichádza aj početná skupina pacientov, ktorí sú po operácii chrbtice kvôli degeneratívnym ochoreniam, akými sú aj nadmerne opotrebovaná chrbtica s kostnými výrastkami utláčajúcimi nervové štruktúry alebo vyklenujúca sa medzistavcová platnička. Nemalú skupinu pacientov predstavujú aj stavy po operácii kvôli nádorom chrbtice a miechy.
„Rehabilitácia pacientov je zameraná na obnovenie svalovej rovnováhy končatín a trupu, nácvik správneho držania tela, rekondíciu a tiež určitý stupeň zlepšenia pohyblivosti chrbtice. Pomerne veľkú skupinu tvoria aj pacienti po operačnej náhrade veľkých kĺbov,“ vymenúva doktor Hudec. Cieľom rehabilitačnej liečby je návrat plného rozsahu pohybu s primeranou svalovou silou. Ďalšou skupinou sú pacienti s amputovanými dolnými alebo hornými končatinami. Rehabilitácia je zameraná predovšetkým na nácvik chôdze s protézou a na získanie čo najväčšej miery sebestačnosti v každodennom živote.
Známe osobnosti
Do Kováčovej chodili rady aj viaceré známe tváre. Doktor Hudec si spomína najmä na staršiu generáciu hercov, ktorá sa u nich vystriedala. „Liečil sa u nás Jozef Dóczy, Marián Labuda, Milan Kňažko, Anna Šišková či Magda Vášáryová. V pamäti mi utkvel hlavne herec Ladislav Chudík, ktorý bol naozaj veľkou osobnosťou,“ prezradil doktor Hudec. Niekoľkokrát sa bol v zariadení rehabilitovať aj Andy Hryc, ktorý mal problémy s kolenami.
Počas liečby schudol asi desať kilogramov a následne sa zúčastnil na tanečnej súťaži v televízii, kde vôbec nezaostával a zvládal rôzne štýly tancov. „Napísal mi správu – Jozef, výborne vládzem, čo ma veľmi potešilo,“ povie uznávaný odborník. Teší ho, že NRC, v ktorom zariaďoval protetiku a operačné sály, sa teší spokojnosti pacientov. Mnohí sa tam často a pravidelne vracajú. Kedysi bola doba čakania dlhšia, ale teraz sa skrátila na dva až tri týž- dne, pretože počas pandémie sa dlhšiu dobu neoperovalo.
„My sme však pracovali ako jediné zariadenie stále a mali sme plné lôžka,“ konštatuje prednosta kliniky. Prípadov, keď iní lekári nad pacientom už len lámali palicu a v Kováčovej sa postavil opäť na nohy, je podľa neho veľa. „Stojí za tým naša intenzívna starostlivosť a komplexná rehabilitačná liečba trvajúca po- dľa potreby aj tri mesiace. Výsledok je potom výraznejší a efektnejší,“ potvrdzuje a dodáva, že pacienti, ktorí nechodili pol roka či dokonca rok, po pobyte v Kováčovej robia prvé kroky.
Dokonca aj pacienti s oboma amputovanými nohami. Mnohí už nedúfajú, že niekedy budú môcť opäť chodiť, no opäť sa im to podarí s protézami vyrobenými na mieru. Zariadenie v Kováčovej tak zlepšuje životy ľudí a vracia ich späť na cestu za plnením si svojich snov.
Špeciálne pomôcky vracajú ľudí späť do života
Parawalker pomáha vozičkárom opäť sa postaviť na vlastné nohy.