Zároveň povedal, že v rámci vyšetrovania celej veci boli orgánmi činnými v trestnom konaní „umelo zháňané dôkazy a splietané rôzne pavučiny”.
Predseda ĽSNS tiež zdôraznil, že doteraz nerozumie, akým konaním naplnil skutkovú podstatu trestného činu prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Trvá totiž na tom, že zámerom podujatia, na ktorom v roku 2017 odovzdával šeky na sumu 1 488 eur „bolo pomôcť tým, ktorým nepomáha štát”. Takýto skutok pritom podľa Mariana Kotlebu žiadny zákon nepostihuje. Zároveň obžalovaný skonštatoval, že prokuratúra účelovo rozdelila sumu 1 488, ktorá bola na šekoch na 14 a 88. Z tohto dôvody nemal podľa neho súd podanú obžalobu vôbec prijať. „Ja odmietam, aby zo strany prokurátora mi bolo prikazované, že takúto sumu môžeme odovzdať a takúto už nie,” vyhlásil Marian Kotleba.
V rámci záverečných rečí obžalovaný takisto napríklad čítal rôzne zmluvy, ktoré štátne orgány uzavreli na sumu 1 488 eur. Tiež mal v úmysle oboznámiť súd so všetkými poslaneckými návrhmi, ktoré jeho strana predložila vo volebnom období 2016 až 2020. Sudkyňa tento postup označila za zdržiavanie, obžalovaný však trval na svojom a postup súdu označil za obmedzovanie svojho práva na obhajobu. Z dôvodu opakovaného vybočovania z rámca prejednávanej veci nakoniec sudkyňa uložila Marianovi Kotlebovi poriadkovú pokutu vo výške 500 eur.
Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur. Podľa orgánov činných v trestnom konaní číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane. Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.