Vyzval preto ľudí a firmy, aby takýmto deťom darovali nepoužívaný notebook, prípadne prispeli na jeho nákup, inak v podstate nebudú môcť chodiť na online vyučovanie...
Od pondelka platia nové plošné opatrenia, pre ktoré zostanú študenti stredných škôl doma a budú sa učiť dištančnou formou, čiže online, prostredníctvom internetu. „Dáta z prvej vlny zatvárania ukázali, že pri takomto kroku zostalo obrovské množstvo detí bez prístupu k vyučovaniu, pretože nemali ani počítač, ani telefón, ani pripojenie na internet,“ prezradil vicežupan, ktorý by rád poprosil ľudí či firmy o darovanie nepoužívaných notebookov alebo ich zaobstaranie, prípadne prispenie na nákup.
„U nás v úrade sme schopní tieto notebooky sprostredkovať deťom na stredných školách, ktoré by inak bez nich zostali opäť odstrihnuté od sveta. Notebooky nielen doručíme do správnych rúk, ale aj nastavíme a odovzdáme jednoduchý návod, ako ich používať pri komunikácii so školou,“ prezradil Lunter s tým, že župa dostáva peniaze od štátu len na chod škôl a na kúpu nemajú kompetencie ani peniaze. „S touto iniciatívou ideme nad rámec našich povinností, no nemôžeme čakať na to, čo urobí štát,“ doplnil.
Jednou z rodín, ktorá nemá doma počítač, sú aj Dankovci z lazov nad Hriňovou. Tento nápad ich náramne potešil, pretože dcéra Monika (15) začala v tomto školskom roku navštevovať strednú školu v Brezne a počítač potrebuje. „Máme starší, no začína sa kaziť a baterka je veľmi slabá. Dcérka sa bude musieť skúsiť učiť cez telefón, na nový notebook nemáme peniažky, aj keď by sa jej veľmi zišiel,“ ozrejmila Monikina mama Anna. Na výzvu podpredsedu BBSK už reagovalo niekoľko ľudí aj firiem, ktorí majú prebytočné počítače.