O prípade podľa spravodajského portálu BBC informovali jeho lekári. Dvadsaťpäťročný muž potreboval po druhej nákaze koronavírusom hospitalizáciu, pretože jeho pľúca nedokázali dostať do jeho tela dostatok kyslíka. Muž z Nevady, ktorý sa už medzičasom zotavil, pritom nemal žiadne známe zdravotné problémy ani narušenú imunitu, vďaka čomu by mohol byť náchylnejší na ochorenie.
Opätovné infekcie ľudí, ktorí sa už raz koronavírusom nakazili, sú zriedkavé, no štúdia, ktorú zverejnili v odbornom časopise Lancet Infectious Diseases, kladie aj otázku, akú silnú imunitu si dokáže človek vytvoriť.
Muž mal 25. marca prvé symptómy vrátane bolesti hrdla, kašľa, bolesti hlavy, nevoľnosti a hnačky, 18. apríla mal prvý pozitívny test, 27. apríla symptómy úplne ustúpili a následne 9. a 25. mája mal negatívne testy. Už o tri dni neskôr sa však u neho opäť objavili symptómy a 5. júna mal opäť pozitívny test, pričom mal tiež nízku hladinu kyslíka a problémy s dýchaním. Pacientovi sa podľa vedcov nevrátila prvá infekcia, ktorá načas ustúpila, ale nakazil sa koronavírusom dvakrát. Potvrdilo to porovnanie genetických kódov vírusov počas oboch ochorení.
"Naše zistenia signalizujú, že predchádzajúca infekcia nemusí chrániť pred budúcou nákazou," skonštatoval Mark Pandori z Nevadskej univerzity, pričom poznamenal, že možnosť opätovnej nákazy by mohla mať významné dôsledky na chápanie imunity voči COVID-19. Ľudia, ktorí sa z ochorenia zotavili, by preto podľa neho mali ďalej dodržiavať odporúčania ako sú sociálne rozostupy, nosenie ochranných rúšok a umývanie rúk.
Informácie o opätovných nákazách ľudí, ktorí už ochorenie prekonali, sú podľa BBC vzácne. Dosiaľ vedci spomedzi vyše 37 miliónov potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na celom svete zaznamenali len niekoľko takýchto príkladov. Správy z Hongkongu, Belgicka či Holandska však hovorili o menej vážnom priebehu ochorenia počas druhej infekcie. Americký prípad sa podobá len jednému z Ekvádoru. Tento pacient však nepotreboval hospitalizáciu.