Vyplýva to z materiálov, ktoré na vládu predložilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Rezort diplomacie vysvetlil, že týmto rozhodnutím sa Slovensko pripojí k iniciatíve Spojených štátov amerických ako svojho strategického partnera v širokom spektre otázok, vrátane bezpečnosti informačných a komunikačných systémov. Ministerstvo taktiež poukázalo na to, že obdobné spoločné vyhlásenia k bezpečnosti 5G sietí podpísali aj Česko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko.
Ministerstvo priblížilo, že spoločným vyhlásením obe strany deklarujú odhodlanie posilniť vzájomnú spoluprácu v oblasti 5G sietí s cieľom zvýšiť ich bezpečnosť. Toto vyhlásenie vychádza aj z dokumentov Európskej únie v oblasti podpory spoločného prístupu k bezpečnosti 5G sietí, vrátane Oznámenia Európskej komisie o „Bezpečnom zavádzaní 5G v EÚ - vykonávanie súboru nástrojov“ a takzvaných. „Pražských návrhov“. Tie identifikujú pravidlá a požiadavky na vybudovanie a spustenie bezpečných 5G sietí.
Spustenie 5G siete na Slovensku má podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) rozmer technický, ekonomický a bezpečnostný. "SR je viazaná usmerneniami Európskej únie v tejto oblasti, ktoré sa viažu určitými bezpečnostnými princípmi, ktoré musia byť uplatnené pri budovaní sietí, a tieto sa priamo premietajú do legislatívy SR, konkrétne do zákona o kybernetickej bezpečnosti, " podotkol.
Korčok doplnil, že ide o to, aby si Slovensko, ktoré bude prevádzkovať 5G siete, mohlo vymieňať informácie s USA bezpečným spôsobom. "Je to krok, ktorý robíme voči spojencom," poznamenal minister.
Podpis spoločného vyhlásenia je podľa rezortu diplomacie v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR a má aj súhlas členov Bezpečnostnej rady SR zo 7. septembra 2020.