Trvať môže aj viac ako 20 dní. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová s tým, že v prípade závažného priebehu choroby sa môže izolácia predĺžiť.
"U pacienta s miernym priebehom izolácia končí najskôr po desiatich dňoch od prvých symptómov, najskôr tri dni po vymiznutí príznakov. U pacienta so závažným priebehom minimálne po 20 dňoch od prvých prejavov, minimálne tri dni po vymiznutí príznakov," priblížil rezort zdravotníctva.
MZ SR zdôraznilo, že na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny RT PCR test. "U mnohých osôb totiž pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite už nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda osoba sa nepovažuje za infekčnú. O všetkom však rozhoduje ošetrujúci lekár alebo regionálny hygienik," komentovala Eliášová.
V prípade, ak osoba v kontakte s pozitívnym človekom mala nariadenú izoláciu a neabsolvovala test, môže ju ukončiť najskôr po 10 dňoch, ak nemá klinické príznaky. V prípade, ak už karanténa nie je potrebná, lekár vydá potvrdenie o ukončení PN. Za predčasné opustenie karantény hrozí sankcia. Polícia kontroluje dodržiavanie karantény a RÚVZ môže udeliť pokutu až 1659 eur.
Počas domácej izolácie nesmie dotknutá osoba opustiť miesto, kde nahlásila pobyt počas svojej karantény okrem prípadu núdze, pri potrebe základnej zdravotnej starostlivosti či individuálnej prepravy na mobilné odberové miesto z dôvodu testovania.
Tiež nesmie chodiť na verejné miesta vrátane obchodov, kultúrnych, spoločenských a športových udalostí, ani sa zúčastňovať súkromných akcií, nesmie používať hromadnú dopravu alebo taxík, nesmie nikoho navštevovať ani prijímať návštevy. Vstup do domu či bytu, kde sa nachádza osoba v karanténe, majú len osoby, ktoré tam bývajú či poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v prípade potreby.