Preto im narastie teplejšia a hustejšia srsť, ktorá ich chráni pred mrazmi. „Niektoré druhy cicavcov však toto obdobie prespia. Dôvodom zimného spánku je nedostatok dostupnej potravy a hlavným účelom redukcia množstva energie. Úspešnému prežitiu zimy však predchádza dôkladná príprava počas jesenných mesiacov,“ vysvetlil Jaroslav Slašťan z bojnickej zoo. Zimní spáči preto robia v tomto období viacero vecí. „Nadmerne konzumujú potravu a vyhľadávajú si miesto - akýsi úkryt, ktorý si starostlivo pripravia a v ktorom prečkajú niekoľkomesačné zimné obdobie,“ dodal s tým, že zimných spáčov môžeme rozdeliť na pravých a nepravých.
Svoju hmotnosť dokáže na jeseň zvýšiť až o 20 %. Počas teplejších zím sa nemusí uložiť, nemusí dôjsť k stavu hibernácie. Počas približne 5-mesačného zimného spánku, od novembra do marca, neprijíma žiadnu potravu a jeho prežitie závisí od množstva zásob podkožného tuku.
Zimný úkryt: V skalných štrbinách, pod skalnými prevismi, prípadne vyhrabaný v zemi, pod stromami alebo v dutinách starých stromov.
Zásoby potravy: Nie, spaľuje len tukové zásoby.
Druh spánku: nepravý
Živí sa najmä semenami tráv a zelenými časťami rastlín. Má menšie lícne vačky, v ktorých si nosí zásoby potravy do svojho príbytku v podzemných
chodbách. Tam si robí podzemné zásoby, nie sú to však zásoby na zimný spánok. Skonzumuje ich ešte, kým je aktívny a tiež nimi kŕmi mláďatá. Na zimu si väčšinou nevytvára zásoby potravy, žije zo zásob podkožného tuku. Na jar má syseľ iba polovicu svojej jesennej hmotnosti.
Zimný úkryt: V zimovacích norách vyhrabaných v zemi, otvor zatesní
suchými rastlinami, trávou a hlinou.
Zásoby potravy: Väčšinou nie, spaľuje tukové zásoby.
Druh spánku: pravý