Nepriaznivé podmienky v zime jej aktivitu znižujú, avšak celú zimu neprespáva. Živí sa semenami ihličnatých stromov, plodmi bukov a dubov, korienkami a výhonkami rastlín, hubami, slimákmi, hmyzom a vtáčími vajcami. Na zimu si pripravuje veľké zásoby a zahrabáva ich do zeme. Väčšinu semien poschováva do dutín stromov alebo zahrabe do pôdy. Istú časť zimy síce prespí, často sa však budí a ujedá zo svojich zásob.
Zimný úkryt: Z konárov – jeho priemer je 20 - 40 cm, v dutinách stromov, využíva aj staré hniezda vtákov.
Zásoby potravy: Áno
Druh spánku: nepravý
V našich podmienkach trávi svišť v zimovacích norách 5 až 6 mesiacov v zimnom spánku. Prespáva v skupinkách približne od októbra až do polovice apríla nasledujúceho roka. Energiu čerpá z bohatej tukovej vrstvy vytvorenej spásaním rôznych druhov vysokohorských bylín v priebehu vegetačnej sezóny. Počas zimného spánku môže stratiť až tretinu svojej telesnej hmotnosti.
Zimný úkryt: V zimovacích norách vyhrabaných v zemi.
Zásoby potravy: Nie, spaľuje len tukové zásoby.
Druh spánku: pravý
Živí sa najmä hmyzom, dážďovkami, slimákmi, žabami, mláďatami vtákov, hadmi, hlodavcami či zdochlinami a tiež plodmi rastlín. V zime prespí 4 až 6 mesiacov, ukladá sa spravidla od novembra do marca, v chladnejších oblastiach už od konca septembra. Zásoby potravy si nerobí, žije z tukových zásob. V teplejšom počasí sa občas prebúdza.
Zimný úkryt: V dierach vystlaných machom a senom, medzi koreňmi stromov a kameňmi.
Zásoby potravy: Nie, spaľuje tukové zásoby.
Druh spánku: pravý