Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na inštitút verejného zdravia RIVM. Belgická vláda dnes oznámila sprísnenie opatrení, vrátane nočného zákazu vychádzania.
"Nadchádzajúce týždne budú veľmi ťažké, ale musíme tieto opatrenia prijať, aby sme zabránili najhoršiemu," uviedol belgický premiér Alexander De Croo, ktorého kabinet vyhlásil zákaz vychádzania medzi polnocou a piatou hodinou ráno. Okrem toho na štyri týždne uzavrie bary a reštaurácie, zakáže predaj alkoholu po ôsmej hodine večernej, nariadi prácu z domu väčšine firiem a ľuďom povolí blízky kontakt mimo domova len s jedným človekom. Nové opatrenia začnú platiť od pondelka.
V Belgicku, ktorá má 11,5 milióna obyvateľov, rýchlo pribúda nakazených a nemocnice sa obávajú, že im dôjdu lôžka na JIS. Belgicko je ohľadom rýchlosti šírenia nákazy po Česku momentálne druhou najviac postihnutou krajinou v Európe. Belgicko v stredu oznámilo viac ako 8000 infikovaných za deň, pričom celkovo sa tam podľa jk nakazilo doteraz 191.959 ľudí, s chorobou covid-19 ich zomrelo 10.327.
V Bruseli, kde sídlia inštitúcie Európskej únie a velenie NATO, vychádza podľa agentúry 20 percent testov na koronavírus pozitívnych.
V Holandsku, ktoré má 17,5 milióna obyvateľov, sa podľa americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa (jk) od začiatku pandémie vírusom nakazilo 217.783 ľudí, pričom 6765 ich s chorobou covid-19 zomrelo. Krajina preto v stredu sprísnila opatrenia proti šíreniu nákazy, nariadila napríklad zavrieť reštaurácie, krčmy, kaviarne i bary. Obmedzené je aj stretávanie ľudí.
Nemocnice v Amsterdame, Rotterdame a Haagu sú podľa serveru BBC pod obrovským tlakom kvôli prílivu nových pacientov s COVID-19, v prípade potreby im preto sľúbilo výpomoc so starostlivosťou o pacientov Nemecko.